АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Бъдещата вятърна електроцентрала в Киргизстан ще бъде първият експортен ВЕИ проект на компанията. Проектът е за вятърен парк с инсталирана мощност от 100 мегавата в Исък-кулска област, Киргизстан. Документът предвижда и продажбата на електроенергията, произведена от вятърния парк.
„Труновската вятърна електроцентрала е деветият вятърен парк на „Росатом“. С въвеждането ѝ в експлоатация, общата инсталирана мощност на проектите ни надхвърли 1 гигават“, заяви генералният директор на подразделението за вятърна енергия на „Росатом“ Григорий Назаров.
През 2023 г. най-големият вятърен парк в България осигури зелена енергия, достатъчна да покрие годишното потребление на над 100 000 български домакинства.
Разположен в Жамбил, Южен Казахстан, проектът предвижда строителството на наземен вятърен парк с капацитет от 1 гигават, включващ 160 вятърни турбини, свързани със система за съхранение на енергия, представляваща батерии с капацитет 600 мегавата, използвани в допълнение за управлението на системата.
След като бъде завършен, вятърният парк „Гвозд“ ще произвежда възобновяема енергия, достатъчна за захранване на повече от 25 000 домакинства годишно и се очаква да спести най-малко 104 000 тона годишно емисии въглероден диоксид, равняващи се на годишните емисии на приблизително 62 000 автомобила.
Над 15 млн. лева за социална програма в Община Ветрино и Община Вълчи дол предвижда проектът за вятърен парк на “Добротич Уинд” АД . Един от водещите инвеститори в зелена енергия в света иска да вложи 1,2 млрд. лева във вятърен парк със 74 супер модерни генератора
Германската компания ще достави 22 вятърни турбини, с мощност от по 105 мегавата. Те ще бъдат монтирани във вятърния парк, който се изгражда в района на сръбския град Кривача. Очаква се той бъде пуснат в експлоатация в края на 2023 г и да генерира по 310 гигавата електрическа енергия годишно.
Въглищната централа в България ТЕЦ "AES Гълъбово" и най-големият вятърен парк в страната "Свети Никола" (AES Geo Energy) бяха отличени с престижна международна награда за безопасност, съобщиха от двете централи.
Българските териториални води на Черно море притежават 116 ГВт технически вятърен потенциал, 26 ГВт от които могат да бъдат оползотворени в достъпни територии с наличните към момента технологични решения. Средните разходи за произведен мегаватчас електроенергия от фиксирани вятърни инсталации в близост до крайбрежната ивица се оценяват на стойност между 62 и 90 евро.
Своеобразен рекорд в производството на вятърна електроенергия отбеляза ВяЕЦ „Свети Никола“. Най-големият вятърен парк в България произведе през януари 2022 г. близо 55 500 MWh възобновяема електроенергия.