АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Строителството е планирано да започне през 2025 г., като в момента на обекта се извършват измервания на вятъра. Очаква се съоръжението да бъде пуснато в експлоатация в края на 2026 г. Проектът стана възможен благодарение на сътрудничеството между Русия и Киргизстан.
Сред тазгодишните финалисти има и българско присъствие - това е Благовеста Василиева от "Дивата ферма", която е една от трите претендентки в категорията "Най-добър органичен фермер (жена)". Тя ще се състезава с Каролин Девилърс от Белгия и Райнхилд Фреш-Емелман от Австрия.
От тях 135 милиона евро са на разположение за фотоволтаици, четири милиона за водноелектрически централи, още четири милиона за биомаса и един милион евро за вятърна енергия, е посочило министерството в информация за медиите.
„Труновската вятърна електроцентрала е деветият вятърен парк на „Росатом“. С въвеждането ѝ в експлоатация, общата инсталирана мощност на проектите ни надхвърли 1 гигават“, заяви генералният директор на подразделението за вятърна енергия на „Росатом“ Григорий Назаров.
Трите страни се ангажират да си сътрудничат в подготовката на съвместни трансгранични проекти в областта на офшорната вятърна енергия, водорода от възобновяеми енергийни източници и инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства.
Ето как изглежда генерирането на собствена електроенергия във ферма "Версол" ,село Лик, община Мездра. Собственикът й Мирослав Пешовски направи опознавателен тур, за да покаже случващото се.
Предстои създаването на специална регулаторна рамка в България за развитието вятърни централи морските пространства. Техническият потенциал за офшорна вятърна енергия в българския участък на Черно море се оценява на 116 ГВТ.
Много мрежи са остарели и трябва да се пренасочат от традиционния модел за производство на електроенергия - от големи електроцентрали, захранвани от изкопаеми горива, към вятърна и слънчева енергия. За да даде тласък на инвестициите в мрежата, Комисията ще предложи плана през тази седмица,
От деня, в който се оженихме, това ни е препитанието, връща се в далечната 1994 г. Благовеста Василиева, която заедно със съпруга си Николай управлява първото в България стопанство със сертифицирана биологична кланица и предприятие за биологично телешко месо.
Страните предприемат разнообразни мерки - от Испания, която залага на вятърна енергия, през Финландия, която наскоро се сдоби с нов ядрен реактор от типа EPR, до Германия, която залага на кампании за пестене.