АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Машиностроителната компания "Кяшиф" ще захранва и четирите си завода в Джебел и Кърджали от фотоволтаични електроцентрали в двата града. Фотоволтаичният парк в Джебел, където са позиционирани 3 от заводите вече е изграден.


Според закон ЕС цели да добива 10 на сто, преработва 40 на сто и рециклира 25 на сто от нужните му материали до 2030 година. Суровините включват основни метали - алуминий, мед и никел, литий - основен материал за производството на батерии, и редкоземни елементи, използвани в постоянни магнити за вятърни турбини или в електрически превозни средства.


Повече от една трета от ВЕИ електрическата енергия в ЕС се произвежда чрез вятърни централи. Във видеото на ЕК се обяснява как вятърната енергия помага за по-зелена и чиста Европа, насърчавайки същевременно енергийната независимост и създаването на работни места.


През миналата година в САЩ са инсталирани нови фотоволтаични системи, които са с общ производствен капацитет на електроенергия от 50 гигавата. Това посочват в свое съвместно проучване американската Асоциация на индустрията за слънчева енергия (SEIA) и аналитичната група "Ууд Маккензи" (Wood Mackenzie).


До момента са подменени стоманобетонни пътни панели с дължина 274 м. Монтират се корнизни панели и предпазна мрежа в зоната до железопътната инфраструктура.


Подмяната става безплатно, като вместо уреди на твърдо гориво се вземат екологични алтернативи - климатици, термопомпи, устройства на палети и фотоволтаични системи за собствено отопление, в рамките на проект за по-чист въздух в общината.


Норвегия няма да предлага площи, подходящи за строителството на фиксирани на дъното офшорни вятърни паркове, когато обяви нови търгове, а ще се съсредоточи върху плаващи вятърни опции. Ще се предложат нови райони в Северно море, на границата с Дания.


Тя е изградена от 3 356 фотоволтаични модула с капацитет от 1862 kWp/час. Очаква се нейната работа да намали разходите на СПТО за електроенергия с около 5 хил. лв. на ден или 1,8 млн. лв. на година. Произведената енергия ще се използва изцяло за собствени нужди и ще допринесе за постигане на нулев въглероден отпечатък.


Към края на 2023 г. инсталираните вятърни мощности в България достигат 705 MW, което представлява 3,9% от годишното брутно производство на електроенергия в страната. През 2023 г. вятърните паркове са произвели 1 584 GWh - ръст от 5,9% спрямо предходната година, официална цел -249 MW до 2030 г.


Те са реализирани от собствени фотоволтаични инсталации. Това се равнява на средногодишното потребление на повече от 1 000 домакинства. Ръстът в производството в сравнение с 2022 г., когато бяха произведени 32 641 кВч, е над 100 пъти.