АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. ЕС е внесъл от трети страни соларни панели на стойност от 19,7 млрд. евро, вятърни турбини за 0,3 млрд. евро и течни биогорива за 3,9 млрд. евро. Това сочат данните на европейската статистическа агенция Евростат.
НЕК стартира обществена поръчка за доставка и подмяна на генератори, турбини, основни и спомагателни съоръжения, системи за контрол, изпитвания и въвеждане в експлоатация на хидроагрегат 1 (ХА1) и хидроагрегат 4 (ХА4) в помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) "Чаира", съобщиха от МЕ.
Средният добив от културата в община Добричка е 185 кг/дка, в община Добрич земеделците прибират по 180 кг/дка. Земеделските стопани в общините Балчик, Каварна, Шабла и Крушари реколтират по 170 кг/дка.
Към момента у нас има инсталирани 6757 MW ВЕИ мощности. От тях 3612 MW (53,4%) са фотоволтаични, 2375 MW са водни, 707 MW са вятърни, а 64 MW приспадат към другите възобновяеми източници.
Спадът в общото потребление доведе до рекорден дял от 51,8 на сто на възобновяемите източници при генерирането на електроенергия, като три четвърти са от вятърни или слънчеви мощности.
Разположен в Жамбил, Южен Казахстан, проектът предвижда строителството на наземен вятърен парк с капацитет от 1 гигават, включващ 160 вятърни турбини, свързани със система за съхранение на енергия, представляваща батерии с капацитет 600 мегавата, използвани в допълнение за управлението на системата.
Предстои създаването на специална регулаторна рамка в България за развитието вятърни централи морските пространства. Техническият потенциал за офшорна вятърна енергия в българския участък на Черно море се оценява на 116 ГВТ.
Две швейцарски компании, опериращи в областта на възобновяемите енергийни източници, обединяват усилията си: MET Green Assets Holding AG придобива 25-процентен дял от SwissWinds Holding SA и нейните дъщерни дружества. Заедно, партньорите ще създадат вятърни паркове в Швейцария.
Общата стойност на одобрената безвъзмездна финансова помощ е в размер на 366 165,31 лева без ДДС, от които 311 240,51 лева от Европейския фонд за морско дело и рибарство и 54 924,80 лева от държавния бюджет на Република България, като безвъзмездната финансова помощ е 100 процента.
„НоваВинд“ е част от „Росатом“ и досега е пуснала в експлоатация 780 мегавата ветроенергийни мощности. Primus Advanced Technologies се специализира в инвестиции за развитие на зелена енергетика, в това число и в производство, пренос и разпределение на електроенергия.