АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За нея ще се работи съвместно с Азербайджан, който изгражда електроцентрали, които са в състояние да произвеждат и по един гигават електроенергия, а досега Сърбия винаги се е ограничавала до около 300-350 мегавата.
През 2023 г. ЕС е внесъл от трети страни соларни панели на стойност от 19,7 млрд. евро, вятърни турбини за 0,3 млрд. евро и течни биогорива за 3,9 млрд. евро. Това сочат данните на европейската статистическа агенция Евростат.
Към момента у нас има инсталирани 6757 MW ВЕИ мощности. От тях 3612 MW (53,4%) са фотоволтаични, 2375 MW са водни, 707 MW са вятърни, а 64 MW приспадат към другите възобновяеми източници.
Според доклад на Националния статистически институт (INSTAT) за производството на електроенергия, частните електроцентрали и централите, експлоатирани на концесия в Албания, са произвели 1246 GWh електроенергия в сравнение с 1156 GWh през същия период на 2023 г., отбелязвайки увеличение със 7,8 на сто.
В загребския квартал „Трешневка“ беше пусната в експлоатация слънчева електроцентрала в дом за възрастни хора, като кметът на хърватската столица Томислав Томашевич обяви, че до края на следващата година Загреб ще инсталира 100 слънчеви електроцентрали на покриви в града
Енергийният дял от електроцентрали, работещи с въглища, вече отбеляза значителен спад през 2023 г., спадайки до 26,1%, спрямо 33,2% през 2022 г. Въпреки това въглищата все още са вторият най-важен енергиен източник в Германия за производство на електроенергия.
Вторият по големина износител на цитрусови плодове в света след Испания се бори с криза с осигуряването на електричество, причинена от честите повреди на остарелите електроцентрали, захранвани с въглища, както и неефективността на жп транспорт и пристанищата.
Спадът в общото потребление доведе до рекорден дял от 51,8 на сто на възобновяемите източници при генерирането на електроенергия, като три четвърти са от вятърни или слънчеви мощности.
Разположен в Жамбил, Южен Казахстан, проектът предвижда строителството на наземен вятърен парк с капацитет от 1 гигават, включващ 160 вятърни турбини, свързани със система за съхранение на енергия, представляваща батерии с капацитет 600 мегавата, използвани в допълнение за управлението на системата.
Предстои създаването на специална регулаторна рамка в България за развитието вятърни централи морските пространства. Техническият потенциал за офшорна вятърна енергия в българския участък на Черно море се оценява на 116 ГВТ.