АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Средствата са за развитие на индустриални и логистични паркове в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник . Те се отпускат от МРРБ по линия на ПРР чрез подбор на проектни предложения по мярка „Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони с фокус върху използването на чиста енергия“ в рамките на Приоритет 4 „Справедлив преход“. Инвестициите са насочени към пет приоритетни мерки.


Според закон ЕС цели да добива 10 на сто, преработва 40 на сто и рециклира 25 на сто от нужните му материали до 2030 година. Суровините включват основни метали - алуминий, мед и никел, литий - основен материал за производството на батерии, и редкоземни елементи, използвани в постоянни магнити за вятърни турбини или в електрически превозни средства.


Инвестициите са насочени към пет приоритетни мерки. Първата е за разширяване и/или развитие на нови индустриални зони/паркове с фокус върху чисти технологии в засегнати от въгледобива терени и съществуващата енергийна инфраструктура.


Повече от една трета от ВЕИ електрическата енергия в ЕС се произвежда чрез вятърни централи. Във видеото на ЕК се обяснява как вятърната енергия помага за по-зелена и чиста Европа, насърчавайки същевременно енергийната независимост и създаването на работни места.


От големите градове Пловдив остава на първо място по брой търговски паркове с общо 5 функциониращи с над 63 200 кв.м отдаваема площ. Има един проект в активен строеж, в който се предлагат 21 000 кв.м.


Чрез изграждането им се унищожава един невъзобновяем източник на хранителни ресурси. От организацията настояват да бъде наложен мораториум върху предоставянето на обработваеми земи от 1 до 7 категория за целите на изграждане на съоръжения за възобновяеми енергийни източници.


Делът на свободните площи в края на тримесечието остана доста скромен - под 5%. Това рефлектира в ръст на наемите на първокласни площи в моловете до 43 евро/кв. м и съответно 12.5 евро/кв. м в ритейл парковете, като перспективата е за допълнително покачване в следващите 6 месеца. В същото време доходността от първокласните площи се понижава до 7.5% в търговските центрове и парковете, като се очаква стабилизиране в бъдеще.


Норвегия няма да предлага площи, подходящи за строителството на фиксирани на дъното офшорни вятърни паркове, когато обяви нови търгове, а ще се съсредоточи върху плаващи вятърни опции. Ще се предложат нови райони в Северно море, на границата с Дания.


Само за последните четири месеца тя е приела програма за 150 млн. лв. за развитие на индустриалните паркове, за 22 млн. лв. за финансиране на военнопромишления комплекс, за 15 млн. лв. за подпомагане на здравни заведения, както и такава за подкрепа на експортната дейност на български компании.


Към края на 2023 г. инсталираните вятърни мощности в България достигат 705 MW, което представлява 3,9% от годишното брутно производство на електроенергия в страната. През 2023 г. вятърните паркове са произвели 1 584 GWh - ръст от 5,9% спрямо предходната година, официална цел -249 MW до 2030 г.