EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Газ за Украйна: 67% от ЕС, 33% от Русия

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Газ за Украйна: 67% от ЕС, 33% от Русия

mail10:30 | 10.02.2015прегледи 701 коментарикоментари 0


По силата на политиката за диверсифициране на газовите доставки Украйна е увеличила дела на реверсивните доставки до 67 на сто, свивайки покупките на синьо гориво от Русия до 33 процента от необходимия обем за страната. Това каза премиерът Арсений Яценюк на съвместна пресконференция с премиера на Словакия Роберт Фицо, който е на посещение в Украйна. "През по-миналата година общият обем на газа от ЕС бе 5 процента, а от Русия - 95 процента. Сега съотношението е 67 на сто от ЕС и 33 - от Русия", каза Яценюк, цитиран от ТАСС. През текущата година Украйна очаква да внесе от Европа 14 милиарда кубични метра газ, допълни Яценюк на пресконференцията с Фицо. Словакия е потвърдила намерението си да увеличи мощностите за реверс на газ за Украйна с 26 процента до 14,5 милиарда кубични метра газ от 1 март. Това е заявил словашкият премиер на среща с украинския държавен глава Петро Порошенко.

Според експертите доставките на руски газ за Европа през Украйна са осигурени само до края на март. Несигурността се усилва и заради падащите цени на газа, които следват тези на петрола.

Според евродепутата Владимир Уручев газът за Европа от Русия през Украйна е осигурен до края на следващия месец:

Дотолкова, доколкото си спомняме, това взаимно споразумение, в което ЕС участва със сериозни пари в плащането на руския газ за Украйна, което пък гарантира транспорта през Украйна за Европа. Но след март нещата са напълно отворени, няма никакви предложения, не се водят и никакви дискусии, което означава, че ние можем да попаднем в ситуация, когато Русия може да прекрати подаването на газ през Украйна въобще.

Най-бързата и единствена за момента възможност е да остане транспортът от Русия през Украйна, стига да се намери приемливо решение за цените. Европейският съюз ще участва в тези преговори. Те ще са между Украйна и Русия, но без наше съдействие едва ли ще се случи нещо, допълва Уручев.

Новите нива на петрола и газа също засилват несигурността, казва Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.

Сред спешните задачи на Европа е и създаването на енергиен съюз. Тук един от основните проблеми ще е постигането на съгласие между страните-членки за общо закупуване на газ – посочва председателят на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация Валентин Кънев.

Това, което конкретно интересува страната ни, очертава Руслан Стефанов:

Това би означавало в дългосрочен период спадане на цените за България, защото ще можем да ползваме по-ниските цени на по-големия пазар. Това, между другото, както е позитивно за газа, така е негативно за електроенергията – т.е. България там ще се озове в другата позиция, където вкарването в един такъв общ пазар ще означава повишаване на цените.

Източник: БТА, БНР
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg