АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Газ от Шах Дениз и за България
В бъдеще газ от каспийското находище Шах Дениз може да постъпва от Гърция в България и други балкански страни чрез съединителни тръбопроводи, заяви пред журналисти в Баку вицепрезидентът на държавната петролна компания на Азербайджан Елшад Насиров, цитиран от ИТАР-ТАСС. Решението за избора на Трансадриатическия газопровод (ТАП) за доставка на азербайджански газ до Европа беше прието единодушно от всички членове на консорциума Шах Дениз, съобщи пред журналисти вицепрезидентът на британската енергийна компания ВР за разработването на каспийското находище Шах Дениз Ал Кук.
"При избора на маршрута се основавахме на осем еднакви критерия. Видяхме доста съществена търговска разлика между ТАП и газопровода Набуко-Запад, свързани с разходите по транспорта на
газа в Европа и цените на газа на пазарите, където трябва да се изнася газът", изтъкна Кук. Той допълни, че изборът е направен единодушно от седем влизащи в консорциума Шах Дениз компании, въз основа на търговските интереси.
Вицепрезидентът на BP отбеляза, че преговорите по споразуменията за покупко-продажба на газа от ТАП практически са приключили с Гърция и Италия, а с България се водят в момента.
По-рано днес регионалният директор на британската компания ВР за Азербайджан, Грузия и Турция Гордън Биръл обяви, че азербайджанският газ от находището Шах Дениз на Каспийско море ще се пренася до Европа през Трансадриатическия газопровод по решение на консорциума Шах Дениз. ТАП ще доставя газ от Шах Дениз 2 през Гърция, Албания и Италия до Западна Европа. Капацитетът на съоръжението е 10 млрд. куб. метра годишно с възможност за разширяване до 20 млрд. куб. метра годишно.
Акционери в ТАП са германската компания E.ON Ruhrgas – 15%, швейцарската Axpo - 42,5% и норвежката Statoil - 42,5%, която има и 25,5-процентов дял от Шах Дениз 2. Проектът Набуко-Запад, съкратеният вариант на Набуко, трябваше да премине от турско-българската граница, през Румъния и Унгария до газоразпределителния център в Баумгартен, Австрия. Двата газопровода са конкуренти на руския Южен поток, който ще преминава от Русия по дъното на Черно море през България до Италия и Австрия. Строителството на съоръжението ще започне през третото тримесечие, а началото на доставките е планирано за края на 2015 година. ТАП ще заработи най-рано през 2017 година, когато ще започне и добивът на газ по втората фаза от разработването на Шах Дениз.
Tweet |
|