АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
От години Москва води усилени преговори с Пекин относно износа на газ, включително по тръбопровода "Силата на Сибир 2", планиран да минава през Монголия и да достига до Китай. Според експерти обаче Китай няма да има нужда от допълнителни количества природен газ след 2030 г.
Споразумението предвижда "Тотал Енержи" да доставя около 1,6 млрд. кубични метра годишно от 2027 г. Стъпката е част от плановете на Турция да се превърне в газов център на прага на ЕС. Наред с това Египет обсъжда с Кипър изграждането на 90-километров подводен тръбопровод за пренос на кипърско синьо гориво от офшорното поле "Афродита" към египетските производствени съоръжения в газовото находище "Зохр" в...
Вертикалният коридор е стратегическа инициатива на газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова, целяща подобряване на сигурността и диверсификация на източниците и маршрутите за пренос на допълнителни количества природен газ от юг на север.
Обществената поръчка е в три обособени позиции с обща прогнозна стойност в размер на 586 669 410,00 (петстотин осемдесет и шест милиона шестстотин шестдесет и девет хиляди четиристотин и десет) лева без ДДС и се провежда при спазване на приложимото българско и европейско законодателство.
През 2022 г. потреблението на газ в ЕС спадна с 13,5% в сравнение с нивата от предходната година, осигурявайки над 50 милиарда кубични метра (bcm) облекчение за изключително стеснения европейски и световен газов пазар.
Капацитет на интерконектора от до 5 млрд. куб. м годишно ще бъдат от голямо значение, за да може да се пренасят 10 млрд. куб. м годишно втечнен природен газ от терминалите в Гърция и каспийски газ през Южния газов коридор, достигайки до Молдова, Украйна, Унгария и Словакия.
На 5 януари 2023 г. борсата затвори при цена от 153,92 лева за мегаватчас, докато цената с ден за доставка за 5 януари 2024 г. е 55,93 лева за мегаватчас.
„Това е станция, от която не просто се подава газ към Сърбия, тя е двупосочна и ако се наложи, България също може да получава газ“, изтъкна акад. Денков. Капацитетът за пренос е 1,8 млрд. м3 природен газ годишно. Наред с това Сърбия получава достъп до терминалите за втечнен природен газ в региона и до Южния газов коридор.
"Докато на пазара не излязат значително повече обеми LNG, ситуацията ще бъде напрегната“, посочи главният изпълнителен директор на германски газов гигант Uniper - Майкъл Люис, солидарен е с него и главният изпълнителен директор на RWE AG Маркус Кребер.
Междусистемната газова връзка Сърбия-България е част от по-широка инициатива на ЕС, а именно Южния газов коридор, чиято цел е да се намали зависимостта на Европа от руския газ.