АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Норвежки апелативен съд обяви, че е отсъдил в полза на правителството по дело, заведено от екоактивисти, настояващи за временна забрана за разработването на три петролни и газови находища, предаде Ройтерс.
Службата за минно дело, енергетика и геология (LBEG) в северната германска провинция Долна Саксония съобщи, че е предоставила на нидерландската енергийна компания за проучване на нефт и газ "Уан-Дайес" (ONE-Dyas) 18-годишно разрешение за сондиране под морското дъно.
Геоложките проучвания и 3D сеизмичните проучвания в цялата акватория на Черно море показват, че има доста висок процент не само за находища, но и за добив на въглеводороди, посочи министърът.
"ТоталЕнерджис ЕП България" заяви, че блокът има потенциал да произвежда общо 13 млрд. куб. м природен газ годишно от две находища. Ако първоначалните сондажи се окажат успешни, добивът се очаква да започне около 2030 г., посочи още френската компания.
Инвестицията ще възлезе на около 16 милиарда евро през идните около 20 години, по данни на източници от управляващата в Берлин коалиция. Енергийните компании досега се въздържаха от инвестиции в подобни централи, тъй като не се очаква те да бъдат рентабилни, посочва ДПА.
Полша и балтийските държави призовават да бъде наложена забрана на вноса на руски алуминий и втечнен природен газ (ВПГ) в рамките на 13-я пакет санкции на Европейския съюз срещу Москва заради войната в Украйна, предаде Ройтерс, позовавайки се на представител на полските власти, пожелал анонимност.
Производството на природен газ ще нараства с 1,4% годишно и ще достигне 146,7 млрд. куб. м. през 2028 г. Този растеж ще се дължи на пускането в експлоатация на нови находища през периода 2024-2028 г., които ще добавят допълнителни 16,3 млрд. куб. м., както и на увеличаването на добива в Хаси Р'Мел и развитието на находището Туат.
Норвежкото правителство на малцинството и две опозиционни партии в страната постигнаха споразумение да бъде разрешено провеждането на проучвания за находища на полезни изкопаеми под морското и океанското дъно в региона на Арктика, предаде Ройтерс.
Украинската държавна компания за добив на газ започна експлоатацията на три нови кладенеца с общ капацитет от 400 000 куб. м. дневно, съобщи компанията майка "Нафтогаз", цитирана от Ройтерс.
Компанията обяви намеренията си за покупката на електроцентралите, които имат общ капацитет от 1,5 гигаватчаса и са разположени в щата Тексас, за 635 милиона долара, предаде ДПА.