АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Двете страни, които вече си сътрудничат във военната и икономическата сфера, обявиха че укрепват допълнително връзките си след две години на планиране. Както Иран, така и Русия са предмет на международни санкции.
Кайро се стреми да увеличи добива от най-голямото си находище в Средиземно море с 220 милиона кубически фута дневно. По думите му това би трябвало да помогне за възстановяването на местното производство, което намаля от 2,76 милиона кубични фута на ден през третото тримесечие на 2021 г. до под 2 милиарда кубични фута на ден през първата половина на 2024 г.
Призивът идва преди срещата на върха на организацията от 22 до 24 октомври в Казан, столицата на република Татарстан в рамките на Руската федерация. Групата, в която отначало влизаха само Бразилия, Русия, Индия и Китай, вече включва и Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ.
Иранският енергиен министър Абас Алиабади предложи руската електропреносна мрежа да се свърже с тази на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства чрез Иран, предаде иранската новинарска агенция ИРНА. Той участва в среща на енергийните министри на страните членки на БРИКС.
Споразумението предвижда "Тотал Енержи" да доставя около 1,6 млрд. кубични метра годишно от 2027 г. Стъпката е част от плановете на Турция да се превърне в газов център на прага на ЕС. Наред с това Египет обсъжда с Кипър изграждането на 90-километров подводен тръбопровод за пренос на кипърско синьо гориво от офшорното поле "Афродита" към египетските производствени съоръжения в газовото находище "Зохр" в...
Находището „Афродита“ беше открито през 2011 г. и се смята, че в него има залежи от около 100 млрд. куб. м природен газ.
Иран, който е освободен от ограниченията в квотите за производство, определени от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните партньорки, известна като ОПЕК+, се стреми да увеличи максимално производството и износа.
Турският сондажен кораб от седмо поколение „Абдулхамид Хан“ отплава за Черно море за сондажни дейности в региона. Газовото находище Сакария, открито през 2020 г., е най-голямото, установявано в турски води, и че страната има нужда да увеличи добива от него бързо.
Най-големият проект за фотоволтаично напояване в Китай, чиято цел е контрол на опустиняването, намиращ се в нефтеното находище Тарим в Синдзян-уйгурския автономен район, е генерирал до момента над 5 млн. градуса екологично чиста електроенергия,