АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В ЕС най-запълнени към 31 декември са хранилищата в Португалия, Швеция и Полша. Българското газохранилище в Чирен е запълнено на 82,45 на сто. Според данни на "Юръпиън газ аналитикс" (European Gas Analytics) в Европа 56,70 от природния газ е LNG (втечнен природен газ).
Подземните газохранилища в Европейския съюз (ЕС) са пълни средно на 85,37 процента към 29 юли, показват данните на специализираната платформа Aggregated Gas Storage Inventory (AGSI). Българското газохранилище в Чирен е запълнено на 87,67 на сто.
В ЕС най-запълнени към момента са хранилищата в Португалия и Швеция - съответно на 95,51 и 95,24 процента. Най-малко газ има в газохранилищата във Франция и Белгия - 28,43 и 39,09 на сто.
Анализ на ЕК от месец юли показва, че средното ниво на запълненост на хранилищата е около 63 %.Симулации на ЕК и на газовите системни оператори са показали, че орязването на руския внос през юли означава резерви от 65-71% в началото на ноември или под целевите 80%, коментира "Блумбърг".
Държави, които не разполагат с газохранилища, ще трябва да складират в съседни страни газ, който да покрие 15 на сто от годишните им нужди. Малта, Ирландия и Кипър, които не са свързани с европейската газопреносна мрежа, са изключени от тези правила.
Чешкият министър на промишлеността и търговията Йозеф Сикела съобщи, че в подземните газохранилища на страната вече има над 1 млрд.куб.м. природен газ и те са запълнени на 30%, до края на месеца газохранилищата трябва да бъдат запълнени на повече от 50%.
"Газпром Германия" е оператор на няколко големи газохранилища в страната - в сътрудничество с "Вингаз" (Wingas) има съоръжения в селищата Йемгум и Реден, работеше и по проекти в Сърбия, Австрия и Чехия.
Слабото запълване на подземните газохранилища (ПГХ) в Европа ще поддържа износа на Газпром през 2021 и 2022 година. Това е посочено в презентация на руския газов холдинг, цитирана от ТАСС.
През декември 2019 г. руският президент Владимир Путин съобщи, че мощностите за съхраняване на газ в Сърбия ще бъдат увеличени от сегашните 750 милиона кубически метра до 2 милиарда кубически метра.
Новият договор е за цените на природния газ и изграждането на газови електроцентрали и допълнителни газохранилища, заяви Душан Баятович, шеф на държавния газов дистрибутор "Сърбиягаз".