АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"Булгаргаз" е подписал допълнително споразумение с компанията "Газтрейд", изграждаща бъдещия терминал за регазификация на втечнен газ край гръцкия град Александруполис, с което увеличава резервирания си капацитет на съоръжението до 1 млрд. куб. м годишно за десет години.
Благодарение на стратегическата синергия между гръцкия проект и интерконектора Гърция-България (IGB), окончателното решение за реализацията на терминала, което бе взето миналата седмица от проектната компания "Газтрейд" (Gastrade), ще стимулира допълнително пазарния интерес към IGB, създавайки нови възможности за увеличаване на капацитета на газопровода и осигуряване на обратен поток на природния газ в посока България-Гърция,...
Стойността на проекта е 368 038 лв. Обособени са 11 площадки с комплект от три подземни контейнера с обем 1,5 м3. Те са поставени в специално изградени за целта бункери, състоящи се от надземно и подземно устройство. Направена е надстройка за повдигане и разтоварване на контейнерите.
КЗК разреши концентрация между предприятия, която ще се осъществи чрез придобиване от страна на „Булгартрансгаз“ ЕАД на съвместен контрол върху "Газтрейд" С.А., Гърция заедно с „ДЕПА ТЪРГОВИЯ“ АД, Гърция, „Газлог Кипър Инвестиции“ Лтд. и Асимина – Елени Копелузу.
Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на церемонията в Атина, където беше подписано споразумение между „Булгартрансгаз“ ЕАД и „Газтрейд“ С.А. за покупко-продажба на акции за терминала за втечнен газ до Александруполис.
През този период компанията има разрешение от правителството да стане акционер в гръцката “Газтрейд”, която ще изгражда терминала за втечнен газ в Александруполис, но акциите все още не са купени.
Обвързващата фаза на пазарния тест за резервирането на капацитет в плаващия терминал за втечнен природен газ край Александруполис приключи успешно. Проектът се разработва от гръцката компания „Газтрейд“.
Гръцката компания „Газтрейд“ стартира втората фаза на пазарния тест за LNG терминала край Александруполис. Проектът има за цел да осигури нов път за доставка на газ за пазарите в Югоизточна Европа и ще предложи на региона сигурност на доставките, диверсификация на газовите пътища и източници, гъвкавост на цените и засилена конкуренция.
Предвижда се трасето на АМ „Черно море“ да започва при бъдещата връзка с АМ „Хемус“, в района на с. Слънчево, да пресича Варненското езеро в най-тясната му част при гр. Белослав, да се свърже със съществуващата част от АМ „Черно море“ при с. Приселци и да направи връзка с края на АМ „Тракия“ при кв. „Ветрен“ на гр. Бургас.
В момента във Варна също се създава индустриална зона. През март тази година местни общини (Варна, Белослав, Девня и Аксаково) подписаха меморандум, с който официално бе стартиран този процес.