EUR 1.9558
USD 1.8287
CHF 2.0878
GBP 2.3501
CNY 2.5473
you tube
mobile version

Галилео: Европейската алтернатива на GPS

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Галилео: Европейската алтернатива на GPS

mail14:30 | 08.10.2013прегледи 827 коментарикоментари 0


Сателитната навигационна система „Галилео” навлиза в последна фаза с одобрението на ЕП програмата да задейства от 2014 г. Този европейски проект е замислен като алтернатива на американския GPS, но ще е напълно съвместим с американската система, както и с руската ГЛОНАСС. „Галилео” обещава дори по-добри услуги, приложения в полза на индустрията и уверението: без чужда техника, американска, руска или китайска. Проектът е цивилен, за разлика от GPS, който е военна разработка.
Какво представлява "Галилео"?
Идеята е един ден европейската система за радионавигация от Космоса да обхване 30 сателита, които на височина от 24 000 километра да покриват цялото земно кълбо. Всеки от тях трябва да бъде снабден с прецизен атомен часовник, което ще позволи да се определи местонахождението на всеки обект на Земята с точност до един метър.
"Галилео" е съвместна инициатива на ЕС и на Европейската космическа агенция (ESA), която проектира системата в периода 1999 - 2001.Първоначалната идея беше да се създаде публично-частно партньорство за изграждане на системата. Преговорите с частния сектор обаче се провалиха и Парламентът и Съветът се съгласиха да финансират разполагането на системата със средства на ЕС.
Защо е важен този проект?
7% от БВП на ЕС или около 800 млрд. евро, зависят от GPS. Чрез „Галилео” ЕС може да събира почти 89 млрд. евро.
Американската система Global Positioning System GPS бе създадена за военни цели по времето на Студената война и макар че може да бъде използвана и за граждански цели има някои недостатъци, които Галилео не би трябвало да има. Системата GPS не е достатъчно прецизна и сигналът в някои гъсто населени райони не добър.
Любопитни факти
Първите два спътника на глобалната навигационна спътникова система на ЕС са изстреляни на 21 октомври 2011 г. от космодрума на ЕКА във Френска Гвиана. Те носят имената на спечелилите организирания от Европейската комисия конкурс на тема Космос или аеронавтика деца от Белгия (Тейс) и България (Наталия).

Очаква се ЕП да одобри бюджета за „Галилео” през октомври, а първите услуги ще бъдат пуснати точно след година.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg