АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Платформата за провеждане на е-търгове за продажба на дървесина е увеличила приходите на държавните горски предприятия с близо 53 млн. лв. Допълнителните средства са реализирани от увеличението на първоначално обявената цена, която е предложена на търг през електронната система.
в тази сума влизат раздробяване на остатъците от сечта, фрезоване с шредер, почвоподготовка, закупуване на фиданки, залесяване, отглеждане и мн.др. В същото време приходите от дървесина от същата площ са средно 926,40 лева при ясена и 489,22 лева при акацията.
Западноафриканските съседи Кот д'Ивоар и Гана са най-големите производители на какао в света, но неблагоприятните метеорологични условия и болестите по растенията засегнаха производството през 2023/24 г.
Според експертите причините за тези катаклизми са липсата на проактивни грижи за гората – различни видове отгледни и възобновителни сечи, застаряването на горите и климатичните промени. В последните 2 години добивът на дървесина бележи най-ниските си стойности за последния четвърт век, а това е лоша новина.
Лошите реколти в Гана и Кот д'Ивоар, двете най-големи производителки на какао в света, тласнаха пазарите към четиригодишен дефицит на доставките, повишавайки световните цени на какаото и шоколада тази година.
През април вторият най-голям производител на какао в света повиши изкупната цена с повече от 58 на сто до 33 120 седи (ганайско седи - националната валута на страната бел. ред.) (2123,08 долара) за метричен тон, или 2070 седи за 64 килограма, за остатъка от сезон 2023/24.
Целта на партньорството с "Кроношпан България" ЕООД е повторно използване на генерираните в общината отпадъци от дървесина, намаляване на депонираните такива и подобряване на екологичните показатели в района, уточниха от пресцентъра на крайморската община.
Големите африкански заводи за какао в Кот д'Ивоар и Гана са спрели или намалили преработката, защото не могат да си позволят да купуват зърна, което означава, че цените на шоколада по света вероятно ще скочат, съобщи Ройтерс, позовавайки се на четири търговски източника.
Сред най-често срещани провинения през месец февруари са: извършване на сеч без позволително, сеч без контролна горска марка, съхранение на дървесина без необходимите прилежащи писмени документи, лов без писмени разрешителни, както и събиране на рога без писмени позволителни.
Има дървесина, която застоява по складовете на фирмите преработватели. Това се наблюдава в района на общините Смолян, Златоград, Неделино. Местните фирми нямат пазари, с каквито разполагат колегите им от Пазарджишкия регион и района на Доспат и Борино, където дървесината е по-качествена и има по-голямо търсене.