АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България ще е готова да влезе в Еврозоната, когато достигне поне 45-46% номинален БВП на човек от населението и 60-62% на вътрешното ценово равнище, в сравнение със съответните средноевропейски показатели, заяви проф.Гарабед Минасян от ИИИ на БАН.
-В България ДДС осигурява повече от половината от данъчните приходи, а за сметка на това преките данъци осигуряват около 20%, подчерта проф. Минасян. По думите му събирането на преките данъци е относително по-трудно.
С този бюджет, с това развитие на нашата икономика все повече задълбочаваме нашето затъване в това, което може да се нарече европейска бедност. Това заяви пред "Хоризонт" проф. Гарабед Минасян от Икономическия институт при БАН.
По думите му през 2016 и 2017 г. средно годишно по над три милиарда евро български капитали, изработени тук, са заминали зад граница. Минасян уточни, че тази сума е равна на около една трета от инвестициите, които годишно са реализирани в държавата.
Проф Минасян даде пример с Япония, която има държавен дълг повече от 200% от БВП, Гърция има между 150 и 180% дълг, в Италия – 130-140% от БВП, Кипър – 110%, Белгия – повече от 100%.
Горе-долу нашата ситуация, в която живеем, постоянно се сблъскваме с такива истории, които подсказват необясними възможности за натрупването на такива грамадни суми.
Според проф. Гарабед Минасян годината е безнадеждно загубена за българската икономика, а домакинствата не трябва да очакват нещо по-добро и догодина.
Преките чуждестранни инвестиции в България са намалели два пъти за последната година. Данните са на база 9-месечието и са анализирани от икономистите на БАН. Според проф. Гарабед Минасян годината е безнадеждно загубена за българската икономика, а домакинствата не трябва да очакват нещо по-добро и догодина.
Това, което се случва в икономиката, е зависимо от човека, от макроикономическото управление, коментира икономистът.
Това е мнението на проф. Гарабед Минасян от Икономически институт на БАН.