АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
На 11 декември министрите на земеделието на ЕС ще се опитат да постигнат общо съгласие по предложението на Европейската комисия за освобождаване от контрол и извън оценките на риска на новото поколение генетично модифицирани организми (нови ГМО, наричани още нови геномни техники).
Те настояват българското правителство да не се поддаде на натиска отвън и спешните срокове, пред които е изправено, за издаване на положително становище за премахване на регулациите за новото поколение генетично модифицирани растения - нови ГМО или така наречените "нови геномни техники" (НГТ).
Проектът за регламент ще освободи някои генетично модифицирани растения от строгите правила на ЕС за генното инженерство. Очаква се предложението да бъде представено официално през юли.
Над 80 % от морските отпадъци са пластмаси. Пластмасата се натрупва в моретата, океаните и по плажовете в ЕС и по света. Остатъците от пластмаси нанасят вреда на морската среда и на биологичното разнообразие и се срещат в морски видове като морски костенурки, тюлени, китове и птици, но също така и в риби и черупкови организми, а оттам попадат и в хранителната верига на човека.
От 63 проби, 14 показват наличие на неразрешени вещества дори за традиционното земеделие. Сигналите са предимно за култури като рапица, кориандър и пшеница. За да се наричат едни продукти био, не трябва да са използвани пестициди, химични торове и генно-модефицирани организми.
Опасенията са, че патентоването на подобни сортове растения може да доведе до концентрирането на контрола върху размножителен материал в ръцете на ограничен кръг мултинационални компании. Загубата на генетично разнообразие може от своя страна да застраши сигурността на доставките на храни и да повиши цените на храните.
Забрана на рекламите на ГМО храни одобриха на първо четене депутатите. Новият закон предвижда, който произвежда и продава генетично модифицирана храна, ГМО за използване в храни, се наказва с глоба до 70 000 лева при повторно нарушение.
Гени, носещи наследствено сърдечно заболяване, бяха модифицирани успешно при човешки ембриони за пръв път в историята, чрез използването на революционна техника за редакция на генетичния код, предаде Франс прес.
Генетично модифицирана пшеница ще бъде засята тази пролет във Великобритания. Министерството на околната среда, храните и селските райони разреши на изледователския център Ротамстед, който е най-дълго съществуващият в областта на аграрните науки, да извърши опитите, пише Farmer’s Weekly.
Федералната служба по санитарен и фитосанитарен контрол на Руската федерация (Росселхознадзор) може да забрани вноса на хранителни продукти от ЕС заради фалшификации и съдържанието на генетично модифицирани организми (ГМО). Това съобщи ръководителят на службата Сергей Данкверт, предава TACC.