АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Като в растениевъдството те се понижават със 7.6%, а в животновъдството с 5.0%. Спрямо третото тримесечие на 2023 г. е регистриран спад със 7.4% в цените на зърнените култури в резултат на намалението на цената на меката пшеница с 6.9%, докато цените на техническите култури се увеличават с 11.6%, в резултат от увеличението на цената на слънчогледа с 12.4%.
Към 31 октомври 2024 г. кампанията по прибиране на реколтата от основните пролетни култури е приключила в почти цялата страна. Според обработените до момента данни, продукцията от слънчоглед се свива с 11,5 на сто на годишна база, а тази от царевица - с 38,1 на сто.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки през седмицата е спокойна, след реализираните сделки в предишната седмица за хлебна пшеница в големи количества, осъществили се на 545 лева за тон, отчитат още експертите на борсата.
Първата мярка ще бъде отворена за производители на определени зърнени и маслодайни култури (а именно пшеница, ечемик, рапица, царевица и слънчоглед), които са изложени на риск от загуба на финансова ликвидност поради трудностите на селскостопанския пазар, предизвикани от войната на Русия срещу Украйна.
Според 76 на сто от българските участници в допитването (82 на сто в ЕС) Шенген на първо място дава възможност за общуване с хора от други култури; за 74 на сто у нас (80 на сто в ЕС) пространството без гранични проверки е от полза за бизнеса, за 66 на сто (75 на сто в ЕС) то има повече предимства, отколкото недостатъци.
Това се дължи на отново коригираната надолу прогноза за световния добив на пшеница, но най-вече на ескалацията на военните конфликти в Украйна и Израел, както и на липсата на яснота в предстоящите избори в САЩ.
Средствата се отпускат за изплащане на част от втория транш на обща стойност 325 млн. лв. по схеми за държавни помощи „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на...
Международната търговия със зърнени култури сега се прогнозира на 488,1 милиона тона, което представлява свиване от 2,7 процента спрямо нивото от 2023/24 г. Въпреки това се вижда, че увеличаването на вноса от Африка и Близкия изток може да доведе до възстановяване на международната търговия с ориз през 2025 г.
Подпомагането по схемата се състои в директни помощи за 100% унищожени култури. Помощта е в размер до 80 % от действителните разходи за отглеждане на дадена култура през съответната стопанска година.
Летните култури са особено засегнати в региони, където горещите условия съвпадат с ограничената наличност на вода, какъвто често е случаят в Унгария, Румъния, България и Гърция.