АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България представи туризма си на няколко европейски изложения. Страната участва в най-голямото туристическо събитие в централна Германия - международното изложение Touristik & Caravaning в Лайпциг, което продължи до 24 ноември, както и в международното туристическо изложение TTR 2024, което се състоя от 21 до 24 ноември в Букурещ.
Основната причина за влошените очаквания се явява липсата на заявки. Самонаетите са под все по-голям икономически натиск, каза експертът на "Ифо" Катрин Демелхубер.
Картата, известна като "Дойчландтикет" (Deutschlandticket), беше въведена през май 2023 г. и бързо стана хит след жителите на Германия. Приблизително 13 милиона души притежават такава карта, която до края на годината струва 49 евро месечно, а от догодина ще поскъпне до 58 евро.
Сред основните страни производителки на вино в Европейския съюз (ЕС) Франция, Германия и Португалия регистрират спад в производството в сравнение с 2023 г., с понижения съответно от 21,7 на сто, 8,7 на сто и 7,9 на сто. Обратно, Италия и Испания отчитат ръст от 7 и 17,6 процента.
През периода януари - август 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 3.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 36 269.0 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.3% от износа за държавите - членки на ЕС.
Пенсиите в Германия се очаква да се увеличат с 3,5 на сто през 2025 г. при 4,57 на сто през настоящата година. Това сочи проект на доклад, изготвен от германските власти, до който е получила достъп агенция ДПА.
Сред държавите членки, за които има налични данни, най-високите месечни увеличения на общия обем на търговията на дребно са регистрирани в Белгия, Дания и Хърватия (2,1 на сто за всяка), Германия (1,2 на сто), Австрия и Словакия (1,1 на сто за всяка). Най-голям спад се наблюдава в Словения (2,6 на сто), Полша (2,0 на сто) и Финландия (1,6 на сто).
Настоящото ниво на фалити на компании се дължи на няколко фактора, като постоянният икономически спад съвпада с рязко увеличените разходи за заплати и енергия, обобщава Щефен Мюлер, ръководител на изследването на несъстоятелността в института.
Търсенето е нараснало с 4,2 на сто спрямо август, което е над прогнозните очаквания на анкетирани от Блумбърг икономисти от 1,5 на сто. Ръстът бе тласнат от поръчките в големи количества, въпреки че дори и без тях щеше да бъде отчетен ръст от 2,2 на сто, показват данните.
Управляващата коалиция в Германия се разпадна, след като канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиан Линднер и отвори пътя към предсрочни избори, предизвиквайки политическа криза в най-голямата европейска икономика часове след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.