АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Германия: ВЕИ изпревариха въглищата



Възобновяемите енергийни ресурси в Германия са изпреварили въглищата в като основен източник за производство на електроенергия за първи път миналата година, сочи публикувано проучване, цитирано от Ройтерс. През 2018 година "зелените" източници са осигурявали малко над 40% от производството на електроенергия.
Най-голямата европейска икономика цели до 2030 година да произвежда 65% от енергията си от възобновяеми източници. Преходът е скъп, тъй като страната цели да се откаже от ядрената енергия до 2022 година и изготвя планове за постепенно дългосрочно излизане от производството на електроенергия от въглища. Изследването на организацията за приложни науки Фраунхофер сочи, че производството на електроенергия от биомаса, слънце, вятър и вода се е увеличило с 4,3% миналата година до 219 тераватчаса електроенергия.
Общо в Германия са произведени 542 тераватчаса електроенергия както от "зелени" източници, така и от изкопаеми горива, като на въглищата се падат 38%. Делът на "зелената" енергия в Германия расте. През 2017 година той е бил 38,2%, а през 2010 година едва 19,1%
Бруно Бургер, автор на проучването, посочи, че тази година се очаква "зелената" енергия да запази дела си над 40%. Няма да спаднем под 40 % през 2019 година, тъй като се изграждат още съоръжения за възобновяема енергия, а климатичните модели няма да се променят драматично, посочи той. Производството на слънчева енергия се е увеличило с 16% до 45,7 тераватчаса заради дългото, горещо лято, а изградените мощности са нараснали с 3,2 гигавата до 45,5 гигавата миналата година според данните на Фраунхофер.
Произведената вятърна енергия е била 111 тераватчаса, както от офшорни съоръжения, така и от съоръжения на сушата с капацитет малко под 60 гигавата, като представлява 20,4% от общото производство на енергия в Германия.
Вятърът е най-големият източник на енергия след местните кафяви въглища, които покриват 24,1 % от производството на електроенергия. Топлоцентралите, работещи с вносни въглища, са произвели 75,7 тераватчаса или 13,9% от общата енергия.
Водните централи покриват 3,2 % от производството на енергия, като са произвели 17 тераватчаса, тъй кат изключително горещото лято пресуши реките, а освен това валежите миналата година бяха слаби. Производството на енергия от биомаса покрива 8,3 процента.
Газовите електроцентрали са произвели 7,3% от общата електроенергия, а ядрените централи - 13,3%. Останалата част от производството е чрез изгаряне на отпадъци и петрол.
Германия миналата година е била нетен износител на 45,6 тераватчаса електроенергия, главно за Холандия, като пък е внасяла големи количества от Франция.
Tweet |
|