EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Германия: Гърция – провал за еврозоната?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Германия: Гърция – провал за еврозоната?

mail15:00 | 10.05.2011прегледи 1068 коментарикоментари 0


Евентуална неплатежоспособност или преструктуриране на дълга на Гърция ще доведе до източване на икономиката на страната и ще се отрази на цялата еврозона, включително на Германия, предупреди членът на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Лоренцо Бини Смаги, цитиран от France presse. Канцлера на Германия Ангела Меркел заяви, че трябва да изчака оценката за Гърция на международните инспектори преди да реши как и дали на страната трябва да бъде подпомогната, предаде Асошиейтед прес. Меркел заяви днес, че Гърция е постигнала напредък през последната година, макар винаги да е било ясно, че това ще бъде труден път за страната. Тя каза обаче, че само след като служителите от ЕС, Европейската централна банка и МВФ оповестят доклада си за Гърция, очакван през юни, може да реши какво и дали нещо трябва да бъде направено.
От своя страна в интервю за в. "Стампа" Лоренцо Бини Смаги изтъква, че евентуален дефолт или преструктуриране на гръцкия дълг ще постави банковата система на колене заради загубите от държавни облигации и защото вече няма да има възможността да се рефинансира от ЕЦБ. При липса на възможност да се рефинансира държавата чрез емисии на пари, както стана с Аржентина, правителството няма да има достатъчно средства да плаща пенсиите, заплатите, текущите разходи. "Истински икономически крах", предупреди икономистът. "Гърция загуби време да обмисля такава възможност в продължение на няколко месеца и бе зле съветвана от някои търговски банки и адвокатски кантори, опитващи се да получат комисиони, но които забравиха да й представят подробно отрицателните ефекти", посочва италианският експерт. Той изтъква, че Атина се е оставила да бъде убедена във възможността за планирано преструктуриране, преди да осъзнае, че това е просто мит. Така процесът на вътрешни реформи се е забавил и година по-късно се оказва, че програмата трябва да се преработи,отбелязва Бини Смаги.
Според него германската позиция за обвързване на допълнителна помощ с някакъв вид преструктуриране на дълга е мазохистична, тъй като основните кредитори, които ще бъдат засегнати от такова преструктуриране, са именно в Германия. Друг член на управителния съвет на ЕЦБ, Евалд Новотни, подкрепи от своя страна идеята да се даде повече време на Гърция да изплати заемите си вместо да взима нови кредити. В интервю пред австрийското радио, цитирано от Reuters, Новотни също предупреди за риск от тежки последици за гръцката банкова система и цялата еврозона в случай на преструктуриране на гръцкия дълг.
Главният икономист на ЕЦБ Юрген Щарк заяви по-рано днес пред баварско радио, че помощта за Гърция "не е бездънен кладенец " и че страната "не е неплатежоспособна". Не смятам, че помощта за Гърция е бездънен кладенец, но вярвам, че създадохме от една година насам, заедно с Международния валутен фонд (МВФ), една реалистична програма, която трябва да бъде приложена. Гърция има висок дълг, но не е неплатежеспособна", заяви Юрген Щарк, като добави, че евентуално преструктуриране на гръцкия дълг не е решение. Европейската централна банка (ЕЦБ), която притежава гръцки държавни облигации, категорично отказва да говори за преструктуриране на гръцкия дълг, тъй като смята, че това ще бъде негативно послание към пазарите. Пазарите вече изглеждат убедени, че Гърция няма да може да реши проблемите си, опирайки се на спешната помощ от 110 млрд. евро, която получи преди една година от Европейския съюз и МВФ, отбелязва АФП.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg