АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Германия: До 20 хил. евро за бежанец
Дойче Веле
Как се справя Германия с бежанците? И колко струват те на обществените каси? Отговорът на тези въпроси зависи не на последно място от наличието на достоверни данни за мигрантите. Точно такива данни обаче почти липсват.
Броят на бежанците
Дори точният брой на бежанците в Германия не е известен. От началото на септември 2015 години до края на юли 2016 в компютърната система EASY са регистрирани 900 623 души. Не можем обече да се осланяме на достоверността на тези цифри, защото регистрацията е анонимна, без имена, или номер на паспорта. "Възможно е да има и фалшиви, или двойни регистрации. За съжаление не е възможно да се каже колко от тези регистрирани лица все още се намират в Германия, тъй като в системата не са обхванати лични данни", казва говорителка на Федералната служба по миграцията и бежанците в разговор на Дойче веле.
Сигурно е само едно, а именно, че в Германия междувременно пристигат по-малко мигранти. Въпреки това броят на подадените молби за убежище се увеличава, тъй като претрупаната администрация обработва документите много бавно. От Службата съобщават, че миналата година молби за убежище са подали 441 899 души. А от началото на тази година до края на юли молби за убежище са подали 468 762 души. Квотата на одобрение през миналата година е била около 50 на сто, а през тази е над 60 процента.
Предполагаеми разходи
Бежанците трябва да бъдат подслонени, обгрижвани и обучавани. Много германски институти се опитват да изчислят вероятните разходи. Сред тях са Германският институт за икономическо проучване в Берлин, Институтът за германска икономика в Кьолн, Институтът за световна икономика в Кил и Центърът за европейски икономически изследвания в Манхайм. Повечето студии стигат до извода, че годишните разходи за един бежанец варират между 12 000 и 20 000 евро. В зависимост от изчислителните методи и евентуалните възможности възникват и тези големи разлики в прогнозите.
На базата на тези и на свои изчисления федералното министерство на финансите оценява общите разходи на федерацията за периода от 2016 до 2020 година на 99, 8 милиарда евро или по 20 милиарда годишно. Тази сума е малко по-голяма от изчислената през май сума от 94 милиарда евро. Това се дължи на факта, че "оттогава насам федерацията обеща допълнителни помощи на федералните провинции и общините за поемане на разходите за подслона на признатите за бежанци лица, за интеграциони мерки и допълнителни средства за социални жилища", казва говорител на финансовото министерство за Дойче веле.
Тази година федерацията ще изплати на отделните федерални провинции и общините 6,9 милиарда евро допълнителни средства, което е и най-голямото перо от разходите, свързани с предоставянето на убежище. В бъдеще ще се отдава по-голямо значение на "социалните трансферни услуги след процедурата за предоставяне на убежище". Или казано по-просто, за подкрепа на хората без работа. През 2020 година тези разходи ще съставляват 8,2 милиарда евро и ще бъдат най-голямото перо от общите разходи в размер на около 20 милиарда евро.
Разходи или инвестиции?
Спорен въпрос е дали тези разходи са само финансово бреме. Защото поне една част от парите се връщат обратно в държавата. Само Федералната служба по миграцията и бежанците удвои броя на сътрудниците си за една година от 3 000 на 6 000 души. Отделните федерални провинции назначиха още 15 813 нови преподаватели за бежанците. Според изчисленията на списание "Wirtschaftswoche", Германия има нужда от общо 25 000 учители в общообразователните училища,14 000 възпитатели в детските градини и хиляди социални работници и психолози. И в други сфери нараства трудовата заетост. Геманският институт за трудовия пазар и професионални изследвания информира, че е нараснала трудовата заетост в строителството, обществената администрация, охранителната сфера и извънучилищната преподавателска дейност.
Има ли потенциал в бежанците?
Икономистът Кристиан Проано от университета в Бамберг смята, че разходите за интеграция и квалификация на бежанците не бива да се разглеждат като нетни разходи, а като инвестиции. "И тези инвестиции не само ще увеличат икономическия ръст в Германия, а същевременно ще облекчат и социалните каси", казва той в разговор с Дойче веле. Центърът за европейски икономически изследвания в Манхайм е изчислил, че обществените каси ще имат 20 милиарда евро повече приходи в рамките на две десетилетия, ако интеграцията на мигрантите и търсенето на работа вървят успешно. Най-апокалиптичната прогноза пък предвижда загуби в размер на 400 милиарда.
Образование
Големият въпрос е, колко много бежанци ще намерят работа в обозримо време и ще могат сами да издържат себе си и семействата си. Колкото са по-добри езиковите познания и образованието на един бежанец, толкова по-голям е и шансът той да не зависи от държавни помощи в дългосрочен план. Изследване на федералната служба за миграция и бежанци показва, че само два процента от бежанците, подали молба за убежище през миналата година, имат познания по немски език. Почти нищо не се знае и за образователния ценз на тези хора.
Все пак има и няколко ориентира. През месец юни в бюрата по труда като търсещи работа са регистрирани 300 000 пристигнали в Германия бежанци. Една четвърт от тях имат средно образование. Друга четвърт от тях нямат никакво образование. А почти 76 процента от търсещите работа бежанци нямат професионално образование. Въпреки това експертите съзират значителен образователен потенциал, тъй като повечето бежанци се сравнително млади. Повече от половината бежанци, подали молби за предоставяне на убежище през тази година, са под 25 годишна възраст.
Трудовият пазар
През септември 2015 година големи германски фирми обявиха, че искат да обучават и назначават бежанци. Досега обаче няма кой знае какъв напредък в това отношение. 30-те най-големи германски фирми, които ангажират общо 3,5 милиона души, са назначили до края на юни едва 54 бежанци, показват данни на ФАЦ. Като 50 души са назначени в Германските пощи. Малко по-добре изглежда ситуацията при над стотина фирми, които стартираха инициативата "Ние заедно". Те са осигурили постоянни работни места за 449 бежанци, обучават други 534 и осигуряват практика за още над 1 800 души. Федералната агенция по труда съобщава, че 136 000 души от бежански държави са намерили работа в Германия. А това са 30 000 повече в сравнение с миналата година. Повечето от тези хора обаче са пристигнали в Германия преди лятото на 2015 година. Резултатите от анкета на Германската индустриална и търговска камара показват, че изминават средно 22 месеца, докато младите бежанци започнат някакво обучение. Федералното правителство очаква до 2020 година броят на безработните да се увличи от понастоящем 2,7 милиона на над три милиона души.
Финансирането
Колкото и ненадеждни да са данните, е ясно едно. Колкото по-малко пари се влагат сега в интеграцията, образованието и квалификацията на бежанците, толкова по-скъпо ще излезе това на данъкоплатците в дългосрочен план. Икономистът Кристиан Проано казва, че това е "надпревара с времето". "По-добре сега да вложим малко повече пари, за да не берем ядове след десет, или двадесет години", казва той. Остава въпросът как може да се финансира всичко това. Все още федералният министър на финансите Волфганг Шойбле е уверен, че може да се справи със задачата без съкращения в други сектори и без данъчни увеличения, тъй като икономическата ситуация е добра. Ако обаче икономическото положение се влоши, и без това острият дебат за бежанците може да се изостри още повече.
Tweet |
|