АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Германия затъва в „енергийния преход”
Германското правителство се отказа да замрази тази година таксата за възобновяемите енергии, обяви говорителят на канцлерството Щефен Зайберт, цитиран от Франс прес.
Това решение е още едно доказателство за затрудненията, които среща Германия при "енергийния преход", отбелязва агенцията. Говорителят изтъкна, че след като е било невъзможно да се постигне консенсус по мерките, които да бъдат приложени бързо, сега целта е да се направи по-дълбока реформа след изборите. През януари министърът на околната среда Петер Алтмайер предложи тази такса върху всеки киловатчас потребена енергия в страната, използвана за субсидиране на зелените енергии, да бъде замразена до януари 2014 година, а върху увеличението й да бъде поставен таван през следващите години, за да се овладее поскъпването на електроенергията за домакинствата.
Предложението му беше в резултат на близо 50% увеличение на таксата (от 3,6 на 5,3 евроцента на киловатчас), обявено в края на 2012 година като компенсация за силното нарастване на разходите на операторите на електрически мрежи. Това породи опасения от силно покачване на цените за домакинствата.
Условията за замразяването на таксата обаче трябва да бъдат договорени с отделните провинции, а преговорите се провалиха. След като реши да се откаже от ядрената енергетика до 2020 година, Германия трябва да пренастрои целия си енергиен сектор - процес, наречен "енергиен преход", който протича много болезнено.
Страната много разчита на възобновяемите енергии, но този избор поражда проблеми с разходите и развитието на мрежите. Въпросът става още по-заплетен и заради сложната система за взимане на решения в страната, където 16-те провинции имат правомощията в сферата на енергетиката.
Tweet |
|