АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Германия одобри спорен проект за газови сондажи
Спорните планове за добив на природен газ в Северно море, близо до германския остров Боркум, който предизвикаха протести миналия месец, са все по-близо до реализация, след като отговорен орган даде одобрението си за проекта, предаде ДПА.
Службата за минно дело, енергетика и геология (LBEG) в северната германска провинция Долна Саксония съобщи, че е предоставила на нидерландската енергийна компания за проучване на нефт и газ "Уан-Дайес" (ONE-Dyas) 18-годишно разрешение за сондиране под морското дъно.
Според условията на сделката, сондажите и добивът ще бъдат спрени, ако се установи, че Германия вече не се нуждае от природен газ като енергиен източник.
Най-голямата икономика в Европа се стреми да ускори използването на възобновяеми енергийни източници, най-вече слънчева и вятърна енергия, като част от нисковъглеродното си бъдеще.
Газът, добиван от находища в страната, е значително по-малко вреден за климата от вносния газ, заяви Карстен Мюленмайер, председател на Службата за минно дело, енергетика и геология.
"Уан-Дайес" планира да започне добив от находище близо до германския остров Боркум и нидерландския остров Схермониког още тази година. Планира се сондиране на дълбочина от 1,5 до 3,5 километра.
Очакваното количество природен газ за целия проект, което ще бъде добито, варира от 4,5 до 13 милиарда куб. метра.
Проектът обаче все още е изправен пред правни и дипломатически пречки. Групи за защита на околната среда и жители на островите в Германия и Нидерландия се противопоставят на проекта.
Организацията "Петъци за бъдеще" (Fridays for Future) пък наскоро протестира на остров Боркум и пред парламента на провинция Долна Саксония в Хановер.
От своя страна неправителствената организация "Енвайънмънтал екшън Германия" (Environmental Action Germany) обеща да предприеме правни действия срещу проекта, ако получи одобрение от държавните органи.
По данни на федералната мрежова агенция (Bundesnetzagentur) на Германия през миналата година в страната са били потребени 81 милиарда куб. метра природен газ./БТА
Tweet |
|