АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Германия преди изборите
Завършва предизборната кампания в Германия преди утрешните избори за Бундестаг. Очаква се избирателната активност да бъде рекордно ниска, сочат последните социологически данни. Смята се, че около 63 процента от имащите право на глас ще отидат до урните. Преобладаващата част от тях ще изберат отново Ангела Меркел. Подкрепата за Християндемократическия съюз на канцлера остава непроменена - 36%, сочат последните социологически проучвания.
Социалдемократическата партия на Мартин Шулц продължава да губи. По последни данни социалдемократите получават едва 21,5% и това е най-слабото им представяне в следвоенната история на Германия. В кампанията си той разчита на онези избиратели, които още не са решили, кого да подкрепят в неделя.В хода на кампанията реториката на Шулц се засилва и често преминава в нападки към партията на Меркел и към самия канцлер.
Всеки трети германец пък не е сигурен дали ще отиде до урните и за кого би дал гласа си.
На този фон се очертава запазване на статуквото, смята шефът на новините в обществената германска телевизия ЦДФ, Матиас Форноф в интервю за "Хоризонт".
Резултатите показват, че управляващата коалиция от християндемократи и социалдемократи би имала съвсем комфортно мнозинство. Освен нея почти няма друг вариант, освен т. нар. "коалиция Ямайка".
Странното име идва от цветовете на трите партии в нея – Християндемократи, либерали и зелени. Сериозен ръст бележи ксенофобската "Алтернатива за Германия", която може да се окаже трета политическа сила в Германия. Наблюдателите очакват и евентуални изненади, тъй като само малка част от анкетираните гласоподаватели заявават открито, че в неделя ще гласуват за крайно-дясната формация. Матиас Форноф коментира:
Много от анкетираните не признават, че ще гласуват за "Алтернатива за Германия". Това от своя страна прави прогнозите изключително трудни. Едно е ясно - ксенофобската партия ще бъде представена в Бундестага, при това с добър резултат. Никой не е щастлив от факта, че в сградата на Райхстага ще говорят политици, които не зачитат Конституцията, които се намират в крайно-дясното политическо пространство, които твърдят скандални неща във връзка с националсоциалистическото минало на Германия. Така че ситуацията не е приятна и застрашава демокрацията.
Наблюдатели не изключват тази партия да стане трета политическа сила.
Въпреки нападките срещу Меркел, нейната победа най-вероятно ще се дължи на липсата на реална нейна алтернатива, коментират местните анализатори. Форноф допълни:
На Шулц му липсва едно основно обстоятелство - недоволните не са критична маса, която да доведе до промяна в настроенията. В допитванията 64% казват, че са доволни от живота си. Образът на Ангела Меркел пострада по време на бежанската криза, но въпреки това продължава да е харесвана. На фона на процесите в Европа и света, който сякаш се разпада, на фона на Доналд Тръмп и украинската криза, на фона на Виктор Орбан и ситуацията в Полша, на фона на Брекзит, Меркел изглежда като фактор на стабилността. Като добавите към това и фантастичните икономически показатели на Германия нито един кандидат не би могъл да се пребори за канцлерския пост.
Проучване на Свободния университет в Берлин сочи, че утвърдените партии ще загубят значителен брой мандати в новия Бундестаг. За Християндемократите например това са около 50 депутатски места по-малко. Голяма част от загубата на Християндемократите ще се дължи на "Алтернатива за Германия", защото партията е заела освободеното от Меркел през последните години дясно политическо пространство.
Tweet |
|