EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Германия се нуждае от 400 хил. мигранти годишно

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Германия се нуждае от 400 хил. мигранти годишно

mail09:45 | 01.09.2021прегледи 818 коментарикоментари 0


За да се справи с недостига на работна ръка, Германия спешно трябва да привлече хора от чужбина, казва директорът на Агенцията по труда Детлеф Шеле. "Нужни са ни 400 000 мигранти годишно", посочва той.

"Германия изпитва остър недостиг на работна ръка", казва в интервю за "Зюддойче Цайтунг" директорът на Агенцията по труда Детлеф Шеле. Заради демографското развинтие през 2020 година страната е загубила над 50 000 потенциални работници в активна трудова възраст, а през тази година ще са близо 150 000, подчертава той. "През следващите години положението ще е още по-драматично."

Какво може да направи страната?

Германия може да реши проблема само ако квалифицира необучения персонал и преквалифицира други, ако даде възможност за повече работа на жените, които не по собствено желание са заети само на половин работен ден, и най-вече - ако привлече мигранти. Всичко това трябва да е задача на новото германско правителство, казва директорът на Агенцията по труда.

"Нуждаем се от 400 000 мигранти годишно. Тоест много повече, отколкото през миналите години", посочва още Шеле. По неговите думи, става дума за болногледачи, специалисти по климатична техника, работници за логистичния бранш, учени и много други.

През последните дни Детлеф Шеле заговори и за "лоша ситуация" в сферата на обученията за придобиване на професионална квалификация. "Много работодатели и обучаващи се просто не намират пътя един към друг", казва той. И положението става все по-тежко. "31% от кандидатствалите за професионално обучение остават без място, а 40% от местата за обучение все още са свободни", посочва Шеле.

Запитан за бежанците, които се отправят към Германия, Детлеф Шеле казва: "Това е хуманитарен въпрос. Ако към Германия се отправят бежанци от Афганистан например, Федералната република би трябвало да даде своя принос, за да ги приеме. Но тук аз не визирам даването на убежище. Става дума за целенасочена имиграция, с помощта на която да запълним дупките на работния пазар.

36% от работните места за занаятчии са незаети

"Бихме могли да кажем, че не искаме чужденци. Но това просто не функционира. Както казах - въпросът за бежанците е хуманитарен, а другото е трудовополитически въпрос. И двете неща не бива да се смесват. "Факт е, че работната ръка в Германия е крайно недостатъчна. Да, част от дупката би могла да бъде запълнена от хора, които са получили убежище в Германия по хуманитарни причини. Нашият опит показва, че по време на бежанската вълна от 2015 в страната дойдоха и квалифицирани хора, както и такива с високи трудови и образователни цели. А и вярвам, че повечето хора не бягат от страната си, за да живеят после в бежански центрове."

Според публикация в изданието "Ди Велт", особено драматично е положението със занаятчийските професии - 36% от работните места за занаятчии са незаети поради липсата на подходящи кадри. Средният процент на незаетите позиции във всички трудови сфери в страната е 27%. Ако това скоро не се промени, последиците ще бъдат осезаеми както за икономиката, така и за гражданите", пише "Ди Велт"./Дойче Веле

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg