EUR 1.9558
USD 1.9014
CHF 2.0853
GBP 2.3450
CNY 2.5935
you tube
mobile version

Германският бизнес в Турция изчаква

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Германският бизнес в Турция изчаква

mail10:55 | 05.08.2016прегледи 1092 коментарикоментари 0


Дойче Веле

Осуетеният преврат в Турция ще окаже отрицателно въздействие върху бизнеса. В момента германските предприемачи са особено предпазливи с инвестициите поради нестабилното политическо положение в страната.

След опита за преврат курсовете на акциите в Турция паднаха, срина се и местната валута. Рейтинговата агенция „Стандард и Пуурс” също снижи кредитния рейтинг на страната с една степен, макар че и досегашният рейтинг ВВ+ беше по-скоро отрицателен. Агенцията аргументира решението си с извода, че след осуетения преврат политическите сили в страната рязко са се поляризирали. Анализаторите твърдят, че Турция навлиза в продължителна фаза на политическа несигурност, която навярно ще се отрази отрицателно върху притока на чужди капитали.

Опитът за преврат и последвалите чистки, извършени от президента Ердоган, разтревожиха и представителите на германския бизнес. „Те директно се отразяват върху дейността на германския бизнес в Турция” – предупреждава Ерик Швайцер, президент на Германската търговско-промишлена палата.

Двете страни поддържат много интензивни търговски връзки. През 2015 година стокообменът възлизаше 36 милиарда евро, като Турция изнесе в Германия стоки за 14 милиарда, а внесе за 22 милиарда. Около 60 процента от германския износ за Турция са продукти на машиностроенето, автомобилната и химическата промишленост.

Важен пазар за германските фирми

Най-вече за автомобилопроизводителите Турция е важен търговски партньор и доставчик на компоненти. Всички големи германски автомобилни компании присъстват на турския пазар и в същото време дават приноса си за увеличаване на турския износ. Заводът на Бош в Бурса например произвежда 1.5% от целия турски износ за чужбина. В неговото разширяване през последните две години бяха вложени цели 500 милиона евро.

В момента обаче фирмите от машиностроенето и автомобилостроеното се опасяват за бизнеса си с Турция. Според становището на Съюза на германските автомобилостроители „важно е Турция да възстанови политическата си стабилност и така да даде възможност на бизнеса спокойно да планира. Същото важи и за правовата държава. Колкото до германските машиностроители – те завършиха първото полугодие с отлични резултати. „Но последните политически събития, Брекзитът и опитът за преврат в Турция ни карат да бъдем предпазливи” – казва Ралф Вихерт, главен икономист в Съюза на германските машиностроители. В становище на Съюза се казва още, че след опита за преврат бъдещите инвестиции в Турция ще бъдат подлагани на „особено критичен анализ”.

Очакван спад на чуждите инвестиции

Предпазливи са не само машиностроителите – в момента цялата германска икономика се бои да инвестира в Турция. 85 на сто от предприемачите очакват, че в резултат от нестабилното политическо положение в Турция бизнесът ще спадне, показва допитване сред мениджърите. През миналата година преките германски инвестиции в Турция достигнаха сумата от 9.2 милиарда евро. В момента там присъстват 6000 германски фирми или фирми с германско участие.

Тъкмо благодарение на политическата стабилност, в началото на 21-ви век турската икономика нарастваше с отлични темпове. Ръстът достигаше до 10 процента, а това неизбежно привличаше чужди инвеститори. Но тези времена отминаха. Туризмът навлезе в криза - а в него се произвеждат 10% от БВП. Според германските туроператори, за първите пет месеца от тази година броят на германските туристи (които са най-голямата група почиващи в Турция) е спаднал с цели 35%. Независимо от всички тези тревожни сигнали обаче турската емисионна банка очаква през тази година икономически ръст от 3.5 процента.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg