АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Тя ще бъде разположена в град Шурани, на 1км източно от столицата на страната Братислава. Очаква се заводът да влезе в експлоатация през 2026 г., като в него бъдат разкрити 1500 работни места. Първоначално се предвижда в него да бъдат произвеждани батерии с общ капацитет от 20 гигаватчаса (GWh) годишно.
Компанията обяви намеренията си за покупката на електроцентралите, които имат общ капацитет от 1,5 гигаватчаса и са разположени в щата Тексас, за 635 милиона долара, предаде ДПА.
Той бе купен от австрийската компания "Реналфа АйПиПи" (Renalfa IPP). С капацитет от 72,5 мегавата (MW) вятърният парк край Казанлък, собственост досега на швейцарската енергийна група "Алпик" (Alpiq), произвежда годишно средно 135 гигаватчаса (GWh) електроенергия, която не вреди на климата.
Заводът с капацитет от 100 гигаватчаса в Дебрецен, Източна Унгария, ще е най-големият инвестиционен проект в страната, посочиха унгарски високопоставени лица.
Освен това през 2021 г. в ЕС беше постигнат нов рекорд за инсталирани възобновяеми енергийни мощности, като към системата бяха добавени 37 гигаватчаса слънчева и вятърна мощност - с 20 на сто повече от 12 месеца по-рано.
Досега по този начин във Виена са спестявани до 4 гигаватчаса годишно. Това съответства на консумацията на енергия средно на 800 домакинства и намалява въглеродните емисии с до 600 тона.
Фабриката, която Tesla започна да строи с предварителни разрешителни, се очаква да произвежда над 500 000 електромобила, задвижвани от батерии, годишно. Заводът за батерии ще генерира над 50 гигаватчаса (GWh) годишно.
Преди дни бяха спрени окончателно ядрените реактори в Брокдорф, Гронде и Гундреминген, управлявани от Е.ОН (E.ON) и Ер Ве Е (RWE), след три и половина десетилетия в експлоатация. Общата мощност на съоръженията е около 4 гигаватчаса, което се равнява на 1000 вятърни електроцентрали.
До 2028 г. брутното електропотребление в страната няма да надвиши 40 600 гигаватчаса /GWh/. Очакваният абсолютен максимален електрически товар на България през 2028 г. е 8100 мегаватчаса /MW/, а максималният товар за среден работен ден е 7600 MW. Това пише в десетгодишния план за развитие на електропреносната мрежа на България, който ще бъде разгледан на обществено обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране.
Проектът предвижда изграждането на три хидровъзела в горния участък на река Арда - язовирите "Мадан", "Ардино" и "Сърница", с обща инсталирана мощност 174,2 мегавата и средногодишно енергийно производство 4400 гигаватчаса.