АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Работещите си възвръщат повече от покупателната способност, която загубиха поради високата инфлация, най-голямата европейска икономика е на път да се сви за втора поредна година, засегната от скока на разходите за енергия след нахлуването на Русия в Украйна, по-слабото глобално търсене и силната конкуренция от страна на Китай в автомобилния и сектора на слънчева енергия.
Това показват данни от глобално проучване на HR лидера Adecco Group, проведено в партньорство с Oxford Economics сред 2000 топ мениджъри. Целта му е да изследва промените в пазара на труда от гледна точка на топ мениджмънта в компаниите.
В опит да защити лозята от опустошителните последици на глобалното затопляне, което причинява все по-редки, но все по-силни валежи, Южна Африка прибягва до помощта на ландшафтни архитекти, разказва Франс прес. Тяхната задача е така да оформят извивките на терена, че да се спаси и дори рециклира и последната капка вода, паднала от небето.
Трите най-големи компании, чийто дейности са довели до най-много емисии на въглероден диоксид, са саудитският държавен петролен гигант "Сауди Арамко" (Saudi Aramco), руският "Газпром", както и "Коул Индия" (Coal India), контролирана от правителството в Делхи.
България и още 21 страни заявиха позиция, че ядрената енергия има ключова роля за постигане на климатична неутралност до 2050 г. и се ангажират да работят заедно за насърчаване на глобално утрояване на капацитета на ядрената енергетика до 2050 г.
ОПЕК запази прогнозата си за растежа на световната икономика тази година на равнище от 2,7 на сто и 2,6 на сто през 2024 г., позовавайки се на устойчивата първа половина на годината и тенденцията за постоянен глобален растеж, продължила и през третото тримесечие.
Негативните последици за България са по-малки от очакваните загуби заради високите температури на глобално ниво, където очакванията са за спад на БВП от 0,6 процентни пункта.
По-интензивните летни горещини в резултат на изменението на климата, причинено от парниковите емисии, означава топлинен стрес за животните, който може да доведе до загуба на приходи за милиарди долари за фермери и животновъди, ако не се управлява правилно. Но технологията често изолира добитъка в по-богатите страни - друг начин, по който глобалното затопляне разширява пропастта между богатите и бедните нации.
Като причина за своето решение фондът изтъква "недостатъчното развитие на плановете (на енергийната компания - бел. ред.) за привеждане на стратегията й за развитие в съответствие с целите за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий" над прединдустриалните нива.
МАЕ обяви, че глобалните инвестиции в слънчева енергия ще засенчат разходите за производство на петрол. Според агенцията ще бъдат инвестирани над $1,7 трлн. долара глобално в чисти технологии през 2023 година, докато за въглища, газ и петрол ще бъдат отделен над $1 трлн.