АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Европейската комисия, която обискира компаниите преди три години, съобщи, че картелът, които е свързан с излезли от употреба превозни средства, е просъществувал от май 2002 г. до септември 2017 г., като Европейската асоциация на автомобилните производители (ACEA) е организирала срещи и контакти между компаниите.


Министърът на развитието Такис Теодорикакос заяви, че „проверките няма да бъдат просто за сведение и препоръки, а ще са проверки, които ще водят до сурови глоби“.


Производителите на леки автомобили и микробуси са изправени пред риска от глоби в размер до 16 милиарда евро или необходимостта да направят значителни разходи за привеждане на моделите в съответствие с климатичните изисквания на ЕС.


Близо 3.5 средства са постъпили в сметката на Столична община през 2024 г. от наложени санкции на почистващите фирми - 2 343 954 лв. в сравнение с 685 303 лв. за 2023 г. Три пъти са се увеличили и глобите, наложени с фиш на физически и юридически лица за нарушения на територията на цяла София. За 2024 г. те са в размер на 253 540 лв. спрямо 86 020 лв. за 2023 година.


Продължаващите нарушения на ЗЗП от страна на операторите разкриват системен проблем, който не може дабъде решен с обичайните санкции. Наложените финансови глоби, въпреки тяхната честота, очевидно не изпълняват функцията си да възпират или коригират поведението на нарушителите. Вместо това, мобилните оператори приемат тези санкции като оперативен разход, който не влияе върху тяхната печалба или позиция на пазара. Това показва явна неспособност...


Големите европейски петролни компании ограничават инвестициите си в зелена енергия. Програмата за климата се проваля. Ню Йорк ще глоби дружества за изкопаеми горива със 75 млрд. долара. Избирането на Тръмп е важен фактор.


Най-голямата от тях е тази за "ТЕЦ-БОБОВ ДОЛ" с 80 000 лeва за осем случая на нарушение на чл. 4 от Регламент (ЕС) №1227/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия (REMIT).


Глобата е в размер на 179 милиона евро. Санкционирани са нискотарифните авиокомпании "Райънеър" (Ryanair), "Вюлинг" (Vueling), "Изиджет" (EasyJet), "Волотеа" (Volotea) и "Норуиджън еър" (Norwegian Air), предаде Франс прес. Те са обвинени в различни видове злоупотреби, особено при фактурирането на ръчния багаж на пътниците.


Таксите за паспорти и шофьорски книжки ще се увеличат средно с 40 на сто. За паспорт за три години, необходим на гражданина за пътуване в чужбина, от следващата година ще трябва да се плаща около 235 долара (8 000 турски лири) вместо сегашните 163 долара.


На първо място бе отличена инициативата на ЗЕАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп“ ЕАД –„Национална верига турнири по детски волейбол, „Малки великани“.