АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според изискванията на ЕС, заложени в Директивата за отпадъците трябва да достигнем поне 55% след 2025 година. Добре е да бъдат въведени и по-големи санкции за нерегламентирано изхвърляне, към момента глобите в България достигат до 10 000 лв.


В България глобата при използване на мобилен телефон е 50 лв., като тя е най-ниската в цяла Европа. Ето информация за глобите в някои от другите европейски страни.


Близо 3.5 средства са постъпили в сметката на Столична община през 2024 г. от наложени санкции на почистващите фирми - 2 343 954 лв. в сравнение с 685 303 лв. за 2023 г. Три пъти са се увеличили и глобите, наложени с фиш на физически и юридически лица за нарушения на територията на цяла София. За 2024 г. те са в размер на 253 540 лв. спрямо 86 020 лв. за 2023 година.


От КЕВР уточняват, че размерът на наложената санкция е 10 процента от стойността на двете сделки, които са предмет на нарушението. Решението на КЕВР е прието на основание чл. 224г от Закона за енергетиката, като конкретният размер на санкцията е формиран от Комисията по Методиката за определяне на санкциите и глобите, налагани по чл. 224г от Закона за енергетиката.


Оборудването на автомобилите с ПОС терминали започна поетапно в началото на месеца. До момента над 10% от нарушителите без постоянен адрес на територията на България са се възползвали от този начин на заплащане на глобите.


Последващото връчване на глобите, както и досега, е възможно по три начина – лично срещу подпис, електронно - чрез системата за сигурно електронно връчване или през портала на МВР за електронни административни услуги, както и по пощата – с препоръчано писмо с обратна разписка.


Глобите също нарастват - от 35 на 135 евро за санкциониране на двама души върху едно превозно средство или каране по забранени пътища.


Глобите за търговци, които не платят навреме на производители на селскостопански стоки, ще се движат между 5 хил. и 200 хил. лв. Това предвижда проект на методика за определяне на глобите, пуснат за обществено обсъждане от Комисията за защита на конкуренцията.


Според новите правила технологичните гиганти могат да бъдат изправени пред солидни глоби и принудителни разпадания. Глобите могат да достигнат до 10% от годишните глобални приходи при неспазване на разпоредбите.


Глобите за физическите лица са 25 на сто от сумата, която не попада в обхвата на закона, а при юридическите – 50 на сто. Разплащанията над 10 000 лева могат да бъдат правени единствено с карта и по банков път, припомнят от приходната агенция.