АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тези измами засягат не само транспортните компании, но и цялата верига на доставки, създавайки сериозни финансови щети и правни последици, коментира адвокат Венцислав Трендафилов, водещ експерт в транспортното право.


В хода на преминалото бързичко окончателно обсъждане на държавния бюджет за 2025 г. беше одобрено и създаването на верига държавни магазини, които да се борят с високите цени на хранителните стоки и други от първа необходимост.


Компанията е обвинена в две нарушения на "Акта за цифровите пазари" (DMA). Той влезе в сила през март 2024 г. и регулира дейността на "онлайн посредниците и платформите, като например пазари, социални мрежи, платформи за споделяне на съдържание, магазини за приложения и онлайн платформи за пътуване и настаняване", посочва официалният сайт на ЕС.


Инвеститорският интерес към родопския град е свързан предимно с намерения за изграждане на бензиностанции, заведения и магазини по трасето, през което ще минава трансграничният трафик.


Документът има няколко цели. „Първата е земеделският производител и преработвател, който е доставчик на доставчика на веригите, наистина да получи справедлива цена за произведената от него продукция. Ние виждаме, че голяма част от добавената стойност по веригата остава не при производителя, фермера или преработвателя, а при търговеца. По този начин, регулирайки тези отношения, сме убедени, че това ще окаже влияние в цените“,...


Българският малък и среден бизнес, включително ресторанти, пекарни и магазини, са сред най-бързо адаптиращите се към новите стандарти. От друга страна, някои големи международни вериги в България все още не докладват напредък, което контрастира с ангажиментите.


Картите ще могат да използват в магазините, за да си възстановяват ДДС върху определени продукти, възрастните може да очакват възстановяване на около 10-15 000 форинта (около 50-75 лева) месечно. Въведеното по-рано намаляване на ДДС върху определени стоки „беше най-много от полза за големите вериги магазини, а не за най-нуждаещите се“.


За разлика от първото издание на инициативата, проведено на 13 февруари, организаторите на бойкота този път призовават българските потребители да пазаруват в малките квартални магазини, вместо в големите вериги, по възможност български стоки с цел подкрепа на родните производители и представителите на малкия бизнес.


Това твърди, че показват данни на Visa за броя на трансакциите за покупки на цветя, като сравняват Св. Валентин, 14 февруари 2024 г., с непразничен ден. Анализът на похарчените суми в цветарски магазини в европейските столици, показва, че Загреб води класацията.


Решението коя верига да бъде бойкотирана от потребителите за една седмица ще бъде взето на базата на анкета, публикувана в сайта на платформата, която ще бъде отворена за гласуване до днес в полунощ.