АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Френските фермери планират масови протести от понеделник срещу споразумението за свободна търговия с южноамериканския блок Меркосур с аргумента, че той ще напреди на селското стопанство на ЕС. Призивът за протести беше отправен от най-голямата фермерска организация - Фе Ен Ес Е А (FNSEA).
"Нашите животновъди имат нужда от специфична помощ. Ето защо ще им отделим 150 милиона евро за данъчна и социална помощ от тази година и в дългосрочен план", каза премиерът Габриел Атал на фона на все по-интензивните фермерски протести, както във Франция, така и в други страни.
Те са срещу указа на президента Хавиер Милей, въвеждащ широкообхватна дерегулация и строги мерки за икономии с цел съживяване на борещата се с тежки проблеми икономика на Аржентина.
3500-те текстилни фабрики на Бангладеш представляват около 85% от 55-те милиарда долара годишен износ на страната и доставят продукция за много прочути световни марки, като Zara или H&M. Но условията на труд, при които работят голяма част от 4-те милиона заети в отрасъла, повечето от които са жени, са катастрофални,
Ройтерс обобщава кога и къде се очакват нови протести, които биха могли да затруднят пътуванията. Очаква се "най-слабото звено" да бъде контролът на полетите.
Като се изключат дните на протести, понякога доста ожесточени, последиците от вълната на социално недоволство срещу пенсионната реформа в Париж, поне към настоящия момент, за щастие са ограничени. Най-потърпевши са били туристите през периода от 7 до 9 март.
В началото на новия строителен сезон ще стартира основният ремонт на 19 км от път III-811 Сливница – Гълъбовци – Ракита, съобщи инж. Бисер Йорданов, директор на дирекция „Управление на стратегически инфраструктурни проекти“ в Агенция „Пътна инфраструктура“.
Зърнопроизводители заплашват с протести заради нерегламентирания внос на евтина пшеница и слънчоглед от Украйна. В бранша твърдят, че страната ни разполага с достатъчно собствени количества, а чуждото зърно подбива цените ни.
Националната петролна компания (НПК - NOC) на Либия съобщи, че са спрени дейностите на петролния терминал Зуетина, един от най-големите в страната, след като по-рано бяха затворени много обекти във връзка със социални протести и политическо съперничество, предаде Франс прес
Англо-австралийският минен гигант Рио Тинто планираше да разработи едно от най-големите находища на литий в Европа, което се намира в западната част на Сърбия. Проектът предизвика силни еко протести. Планира ни бяха $2,1 млрд. в разработването на находището,.