EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Горанов:Работи се проинфлационно

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Горанов:Работи се проинфлационно

mail08:10 | 24.09.2024прегледи 522 коментарикоментари 0


За първите осем месеца на годината бюджетът се движи в рамките на гласуваното в закона - дефицит от над 6 млрд. лева., така че 1.6 млрд. лева бюджетен дефицит към края на август не звучи катастрофално. Това заяви бившият министър на финансите и икономически експерт Владислав Горанов в предаването Money.bg. 

"Като цяло съм привърженик на консервативната фискална политика и всички ангажименти, които в последните години, след 2020 година и в контекста на политическата криза се поемаха, с увеличение на пенсии и на доходи, доведоха до това, че МВФ за първи път от доста години се принуди да твърди, че бюджетът за 2024 година е проинфлационен и не следва целите на икономическия цикъл. Затова и перспективите за следващите години са за нов голям дефицит, нов голям дълг", коментира Горанов.

Той подчерта, че постоянно се поемат ангажименти от държавата за увеличение на доходите в МВР, в отбраната от началото на новата година.

"Това са ангажименти, които се наслагват и натрупват година след година и които рано или късно ще доведат до това сметката трудно да може да бъде вместена в трите процента максимално възможен дефицит. С любопитство очаквам първите изчисления на финансите за следващата година, но ще бъдат истински факири, ако успеят да вместят всички ангажименти в рамките на трите процента", категоричен беше Горанов пред Bulgaria On AIR. 

Той определи като грешна "траекторията на бюджетното планиране и изпълнение".

"Философията, че може през по-големи разходи да има по-бързо забогатяване на българското общество е грешна. И освен да противопоставя поколенията - младите, работещите, активните сега, на които някой ден може да се наложи да им се вдигат данъците, спрямо нашите майки и бащи, които са вече бенефициенти на пенсионната система - това е грешно. Тоест можем да си позволим да плащаме по-високи пенсии тогава, когато икономиката създаде този доход. Изплащането на пенсиите на кредит от по няколко милиарда на година според мен е грешна тактика и отмества възможността за инвестиции в разходи за растеж", категоричен беше бившият финансов министър.  

"Прави впечатление, че прессъобщенията на Министерство на финансите всеки месец са все по-кратки и по-кратки, обратно на нуждата от информация, но това не е най-драматичното. Рано или късно статистиката за държавните финанси ще излезе на бял свят", каза още Горанов. 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg