АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По оперативни причини операциите по производство и износ от платформата Шах Дениз Алфа SDA бяха преустановени и платформата беше безопасно затворена. Всички хора на платформата са в безопасност и няма въздействие върху околната среда.
Големите европейски петролни компании ограничават инвестициите си в зелена енергия. Програмата за климата се проваля. Ню Йорк ще глоби дружества за изкопаеми горива със 75 млрд. долара. Избирането на Тръмп е важен фактор.
Най-голям брой пътувания на български граждани са осъществени към: Турция - 193.2 хил., Гърция - 109.3 хил., Сърбия - 68.5 хил., Румъния - 64.3 хил., Германия - 32.7 хил., Италия - 21.8 хил., Австрия - 20.6 хил., Република Северна Македония - 19.3 хил., Обединено кралство - 18.6 хил., Испания - 13.8 хиляди.
Причина за тази ситуация е, че бившият режим на Башар Асад "все по-често" ги е използвал за военни цели, както и за покупките на хранителни продукти и горива.
България е сред водещите страни в ЕС по норма на възвръщаемост от инвестиции извън страната – само Полша е пред нас.Най-много те са в Румъния. В топ 10 са Сърбия, Гърция, Северна Македония. Реално над една четвърт от българските преки инвестиции зад граница са в съседни страни. Делът надхвърля една трета, ако включим всички държави от региона на Балканите.
Букурещ и София са приютили 43% от доставчиците в региона. Но градове като Клуж-Напока в Румъния и Нови Сад в Сърбия се превръщат в силни алтернативни центрове, според съдържащата се информация в оповестения доклад нa Асоциацията за иновации, бизнес усъвършенстване, услуги и технологии (Association for Innovation, Business Excellence, Services, and Technology - AIBEST) "SEE Sourcing Industry".
Годишният спад на износа се дължи основно на спада на износа на минерали, горива и електроенергия с 5,6 процентни пункта, на текстил и обувки с 5 процентни пункта и на строителни материали и метали с 2,2 процентни пункта.
До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.
През октомври 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Развлечения и култура“ (+8.6%), „Облекло и обувки“ (+8.2%), „Образование“ (+1.8%) и „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“ (+1.1%). Намаление е регистрирано само в група „Транспорт“ (-0.3%).
За нея ще се работи съвместно с Азербайджан, който изгражда електроцентрали, които са в състояние да произвеждат и по един гигават електроенергия, а досега Сърбия винаги се е ограничавала до около 300-350 мегавата.