АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
От бранша настояват за намеса на гръцката държава за прилагането на по-ниско данъчно облагане на горивата в районите, граничещи директно с България, като Комотини, Ксанти, Драма и Орестиада.
Данъчните промени, внесени в парламента, показаха, че правителството на Орбан предлага от 2025 г. да обвърже повишаването на акцизите върху горивата, алкохола и тютюна с общия годишен темп на инфлация през юли спрямо предходната година.
В България цените на горивата и смазочните материали за лични превозни средства са били надолу с 4,1 на сто през август на годишна основа. Това е първият месец, в който цените на тези продукти в страната ни намаляват, от март тази година.
През юли 2024 г. спрямо юни 2024 г. при производството на енергийни продукти най-голямо нарастване се наблюдава при електрическата енергия - с 42.1%. Значително нараства производството на твърди горива - 2.6 пъти, дължащо се на по - ниското производство през юни 2024 г. и конюнктурата на пазара на електрическа енергия.
В сравнение с предходния месец цените са се понижили средно с 1,3 процента, а в сравнение с юни 2023 г. - средно с 6,5 процента, както сочи индексът на енергийните цени (EPI), изчисляван от Агенцията по енергетика. Въпреки това цените на горивата, мазута и електроенергията все още са по-високи, отколкото през предходната година.
Бензинът с октаново число 80 поскъпва от 11 на 12,25 местни лири (0,46 лева) за литър, с октаново число 92 - от 12,5 на 13,75 (0,51 лева), и с октаново число 95 - от 13,5 на 15,5 лири (0,58 лева). Цената на дизеловото гориво се вдига от 10 на 11,5 египетските лири (0,43 лева).
Правителството предложи увеличение на данъци и мита. Това касае военния данък, плащан от украинците, както и облагането с допълнителни мита върху някои вносни стоки, наред с повишаване на акцизите за горивата.
Секторът на недвижимите имоти се оказа особено привлекателен за преки чуждестранни инвестиции, отбелязвайки увеличение от 23%, следван от финансовия сектор с ръст от 21%, сектора на петрола и горивата с 13%, енергията с 5%, и комуникациите с ръст от 5%.
Основната инфлация, изключваща непреработените храни и енергийните продукти, се забавя до 4,5 на сто спрямо 5,2 на сто през октомври. Забавянето се дължи най-вече на спада на цените на горивата и туристическите пакети.
Сред водещите причини за дефлацията през октомври е поевтиняването на свинското месо с 30,1 на сто спрямо същия месец на миналата година. Основната инфлация, която изключва цените на храните и горивата, се забави до 0,6 на сто през октомври от 0,8 на сто през септември