АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Горите в Европа, видео
Депутатите одобриха през октомври два доклада, призоваващи Европейската комисия да насърчава устойчивото управление на горите в ЕС и да защити горите в други страни чрез налагането на забрани на продукти, допринасящи за обезлесяването. Предложенията на Парламента идват преди представянето на стратегия на Комисията за горите, която се очаква в началото на 2021 г.
Докладите подчертават, че устойчивото управление на горите и мерките срещу обезлесяването са свързани с постигането на целите, заложени в Европейския зелен пакт, стратегията за храните „От фермата до трапезата“ и стратегията за биоразнообразието.
Защо горите имат значение
Горите са ценни от социална, икономическа и екологична гледна точка. Те покриват около 43% от сушата в ЕС и в тях се намират около 80% от живия свят на сушата. Горите в ЕС улавят около 9% от въглеродния диоксид в атмосферата и имат ключово значение в борбата с промените в климата и усилията за постигане на климатична неутралност.
Какви са причините за обезлесяването
Горите по света намаляват с тревожно темпо, което причинява увеличаване на парниковите газове и загуба на биоразнообразие. Според оценки около половината от тропическите гори по света са били унищожени от 60-те години на 20-ти век досега.
Има ясна връзка между обезлесяването и международното търсене на продукти, чийто добив или производство води до унищожаване или влошаване на качеството на гори. Европейският съюз е вносител на подобни продукти, например някои селскостопански стоки, и промяна на търговската политика може да допринесе за опазване на горите.
Незаконната сеч на дървета допълнително усложнява перспективите за горите. Въпреки наличието на европейско законодателство сечта остава сериозен фактор за обезлесяване в ЕС и по света.
Климатичните изменения и загубата на биоразнообразие водят до по-тежки засушавания, наводнения и пожари, които още повече засягат горите и влошават промените в климата. Мащабът на пожарите в амазонските гори през 2019 г. показа, че е нужен международен отговор по проблема.
Какви са решенията срещу обезлесяването
Устойчивото управление на горите цели намирането на баланс между икономическите и социалните ползи от горските стопанства и екологичните цели за подобряване на състоянието на горите и увеличаване на тяхната адаптивност към промените в климата. Горите са обещаващ сектор на „зелената“ икономика, който има потенциал да създаде между 10 млн. и 16 млн. работни места по света.
Използването на спътници за по-бързо забелязване на природни бедствия като засушавания и пожари може да помогне за намаляване на рисковете и за подобряване на устойчивостта на горите.
Как ЕС може да помогне за опазването на горите
Около 60% от горите в Европейския съюз са сертифицирани като управлявани по устойчив начин. Горските стопанства създават пряка заетост за около 500 000 души в ЕС, включително около 30 000 души в България.
Парламентът призовава повече средства по Общата селскостопанска политика да бъдат насочени към устойчивото управление на горите в ЕС.
Депутатите настояват за мерки срещу незаконната сеч и за повече проверки на границите на ЕС за дървесина и други продукти, произведени по начини, вредящи на горите. Парламентът иска също така да се извършват систематични оценки на въздействието на търговските договори, сключвани от ЕС, върху състоянието на горите, биоразнообразието и правата на човека.
Според депутатите устойчивото управление на горите трябва да бъде световен приоритет. Спътниците на ЕС по програмите „Коперник“ и „Галилео“ могат да се използват за наблюдение на обезлесяването и горските пожари в страни извън ЕС. Парламентът се обявява и за повече средства за изследвания и иновации за подобряване на устойчивостта на горите.
Депутатите искат и налагането на обвързващи цели за опазването и възстановяването на горски екосистеми, особено на девствени гори, в които няма човешка намеса.
Опазването и устойчивото управление на горите имат важен принос в борбата с климатичните изменения. Парламентът настоява за защита на горските екосистеми.
Tweet |
|