АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В цяла Европа техниката отдавна е заместила тежкия физически труд и никой не възприема машините като заплаха. Опасни ли са промените, които МЗХ и ИАГ предлагат за две наредби – за сечите и строителството в горски територии?
Заетостта и безработицата нарастват едновременно. Инвестиционната и бизнес активност в област Бургас се запазват относително високи. Делът на автомагистралите и първокласните пътища е голям, но качеството на пътната настилка остава ниско.
Платформата за провеждане на е-търгове за продажба на дървесина е увеличила приходите на държавните горски предприятия с близо 53 млн. лв. Допълнителните средства са реализирани от увеличението на първоначално обявената цена, която е предложена на търг през електронната система.
Строителството на пътища и поддържането им са ключови за икономиката. Те се нуждаят от инвестиции, надхвърлящи милиарди всяка година, добро планиране и изпълнение на мащабни и сложни проекти. За 2023 г. АПИ е изхарчила 1 182,5 млн. лв. за поддържане на републиканската пътна мрежа, за строителство и услуги по пътищата.
Започва текущ ремонт на 23 км от първокласен път I-8 Пловдив - Хасково в област Хасково. Проектът включва цялостно преасфалтиране на участъка между Върбица, Горски извор, Клокотница и Хасково. Предвидено е възстановяване на отводняването, почистване и профилиране на канавките на пътя. Ремонтираното трасе ще бъде с нови ограничителни системи и хоризонтална маркировка. Ще бъдат обновени пътните знаци.
Заместник-министър Мирослав Маринов каза, че от началото на годината са възникнали над 500 горски пожари, като на 10 % от засегната площ дървесната растителност е напълно унищожена от върхови пожари, а останалите близо 90 % са низови.
Манов, билков, горски, лавандулов мед могат да дегустират минувачите на градския площад "Свобода" в Хасково тези дни. Провокирани са от изложението в центъра на града, където могат да опитат от различни видове "течно злато". Производството е на местното Сдружение "Пчела-Източни Родопи". В него членуват 45 души.
По еко схемата за „Поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура“ (Еко – БРЕИ) подпомагане, в размер над 3,6 млн. лв. (3 685 389 лв.), получават 5 974 земеделски производители. По втората еко схема – за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горски екосистеми (Еко – ГТ) са преведени 248 136 лв. на 128 бенефициери
Проектът е на стойност 7 971 871 лв. и се съфинансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз и националния бюджет чрез Програма „Транспортна свързаност” 2021-2027 г., Приоритет 5 „Техническа помощ”.
Според данните на ИАГ 35 500 ха, което се равнява на е 0,8 % от залесената площ на страната, са увредени. Само че нито институциите, нито обществото успяха да се разтревожат достатъчно от тази информация. Според данните през последните 60 години са залесени около 1,5 млн. ха предимно иглолистни горски култури