АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Проектът е българският победител във Втората покана за иновативни дейности на Европейската градска инициатива, в конкуренция с разработките на над още сто градове.


В продължение на повече от 50 години едно визионерско семейство трансформира изоставен манастир в процъфтяваща органична ферма и се превръща в производител на паста.


В кратки срокове трябва да бъдат преразгледани всички процедури и правила, и там където има пропуски - те да бъдат отстранени. Това подчерта министър Гроздан Караджов на среща с Андреас фон Буш, ръководител на отдел „България, Унгария и Словения“ в ГД „Регионална и градска политика“ на ЕК.


Работи сe по изграждане на нова градска зона, която ще е модел за опазването на климата, адаптацията към климатичните промени и кръговата икономика. Новият квартал ще израсне върху площ от 124 хектара в района Ротнойзидл в югоизточната част на града - на границата между Виена и Долна Австрия.


През тази година китайското правителство засили усилията си за осигуряване на стабилен пазар на труда, като приложи мерки за стимулиране на политиките за заетост, подобри услугите за търсене на работа и подкрепи ключови групи, като например завършилите университети и работниците от различни провинции.


Изпълнението на проекта ще допринесе за транспортната свързаност на централната градска част на Бургас чрез изграждане на нови спирки, както и за осигуряване на ефективен екологичен достъп към квартал „Сарафово“ и Летище Бургас.


Сред тазгодишните финалисти има и българско присъствие - това е Благовеста Василиева от "Дивата ферма", която е една от трите претендентки в категорията "Най-добър органичен фермер (жена)". Тя ще се състезава с Каролин Девилърс от Белгия и Райнхилд Фреш-Емелман от Австрия.


По нейното трасе се предвижда изграждане на т.нар. "Зелен ринг", заменящ релсовия път с вело алеи. Линията се изгражда в периода 1912 - 1942 г. След 1944 г. тя постепенно е демонтирана и не е била обследвана от институциите за възможността да се ползва като истинска градска железница.


В сектор „Градска среда“ общият размер на осигуреното финансиране е 103,93 млн. лв., което представлява 31.8% от общия размер на ангажирания ресурс за Фондовете за градско развитие за региони София и Южна България.


През 2023 г. Групата на ЕИБ подписа договори за финансиране в размер на близо 88 млрд. евро за повече от 900 проекта в ключови политически области като транспортна инфраструктура и градска мобилност, енергетика и води, цифровизация, нови технологии, иновации, здравеопазване, достъпни жилища, образование и подкрепа за МСП.