АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.


Първите реакции в социалните мрежи са положителни, но едновременно с това започна бурен дебат за ползата и резултатите от планираната гражданска акция.


Наложително да се предприемат четири мерки. Първо, да се направи оценка на риска. Второ, да се изследва целия остатъчен ресурс на железно-решетъчните стълбове. Трето, да се увеличат мобилните аварийно-ремонтни групи в зимни условия. И четвърто, да има повече контрол и отговорност от страна на КЕВР, МЕ и Комисия по енергетика към НС.


Изводът, който може да се направи е, че е необходимо да се насочат законодателните усилия към промени, касаещи структурата и организацията на взаимодействие между отговорните институции, както и тяхната отговорност за състоянието на безопасността на движението по пътищата.


Добавената стойност, осигурена през 2022 г. от трети страни за автомобилния сектор на Евросъюза, е била с 54 на сто по-висока спрямо 2010 г., когато е възлизала на 51,1 млрд. евро. Тя обаче намалява със 7 на сто в номинално изражение спрямо 2015 г., когато достига 84,4 млрд. евро.


Новата финансова рамка предвижда повече средства за Механизма за гражданска защита на ЕС, отколкото първоначално бяха поискани от Европейската комисия. Решението е взето в отговор на природните бедствия през изминалата година. Според плана държавите членове ще могат да използват до 10% от Европейския кохезионен фонд за предпазване от бедствия и възстановяване в бъдеще.


"Аккую" е първата атомна електроцентрала, която се изгражда в Турция. Проектът се реализира в окръг Мерсин на основата на междуправителственото споразумение за сътрудничество, подписано между Русия и Турция на 12 май 2010 г.


Литовските законодатели одобриха създаването на отбранителен фонд за натрупване на финансови ресурси за покриване на най-неотложните нужди на страната за укрепване на нейните отбранителни способности и гражданска защита. Литва отделя 2,7% от БВП за военни разходи.


Сред изводите в Последващата оценка за изпълнението на Националната стратегия за регионално развитие за периода 2012-2022 г. е, че за периода 2010-2020 г. се наблюдава ограничен напредък в преодоляването на междурегионалните различия в страната.