АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се понижават с 15 долара до 232 долара за тон. Във Франция има спад с 8 евро до 222 евро за тон. В Украйна цената се повишава с 2 долара до 252 долара за тон, а в Русия - с 5 долара до 253 долара за тон.


Енергетиката, автомобилостроенето, логистиката, резервните части, машините, металите и селскостопанските продукти изпъкват на преден план в двустранните отношения между Турция и България. По отношение на митниците има успешно сътрудничество. Турция има пет ГКПП-та към Европа и три от тях са с България.


Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се повиши с 5 долара до 247 долара за тон. Във Франция цената е нагоре с 2 евро до 230 евро за тон, а в Украйна - с 2 долара до 250 долара за тон. В Русия остана без промяна - на 248 долара за тон.


В периода 11-14 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се повишава с 5 долара до нива от 242 долара за тон.


От общо 1 220 км жп път повече от половината от неговата дължина – 747 км, е на територията на България. От тях едва 2,5 км жп линия – от Гюешево до Деве баир (границата с Република Северна Македония), остава на бъдат изградени. Отсечката е финансирана по Програма „Транспорта свързаност“ 2021 – 2027 и ще бъде завършена в планирания срок до 2029 г.


Турция си поставя за цел да въведе в експлоатация и четирите реактора на АЕЦ „Аккую“ до 2028 г., като при пълен капацитет на мощностите централата трябва да покрие 10 процента от енергийните нужди на страната.


В седмицата от 4 до 7 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго отново се понижава с 3 долара до 237 долара за тон. Франция също не очаква успехи в търговете за износ и котировките слизат с нови 9 евро до 220 евро за тон. Украйна остава на старата си цена от 250 долара за тон, а Русия добавя 1 долар до 249 долара за тон.


България е в челните места сред страните, до които този износ е достигнал, съобщи Анадолската агенция. Тази година търсенето е било по-голямо в сравнение с миналата и има увеличение на износа от 10 процента.


Инфлацията до голяма степен се дължи на скока на цените в образованието (94,9 на сто) и при жилищата (70,81 на сто). На месечна основа инфлацията се е понижила до 2,27 на сто спрямо 5,03 процента през предходния месец.


Работниците извън ЕС са заети главно за работа в сферата на услугите (11 на сто) и обща работа (14 на сто), следвани от тези в производството и професионалните и техническите дейности.