АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Заетите на пазара на трудапрез декември 2024 г., без селскостопанския сектор, неочаквано са се увеличили с 256 000 души през декември, а нивото на безработица се е понижило с 0,1 процентен пункт до 4,1 на сто.
От бранша настояват за намеса на гръцката държава за прилагането на по-ниско данъчно облагане на горивата в районите, граничещи директно с България, като Комотини, Ксанти, Драма и Орестиада.
В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България, отбелязват от Палатата.
"Газпром" транзитира през територията на Украйна руски газ в обем, потвърден от украинската страна чрез измервателния пункт "Суджа", който се намира на няколко километра от града, близо до границата - 42 милиона кубични метра на 28 октомври.
В КЕВР беше обсъдено изменение на Списъка с важни точки на газопреносната система на ICGB, което е пряко свързано с възможността за доставки от терминала за втечнен природен газ край Александруполис, чиято търговска експлоатация започна от 1 октомври. В списъка има нова входно-изходна точка на междусистемно свързване - Komotini-DESFA/ICGB, свързваща газопреносните инфраструктури на ICGB и ДЕСФА (DESFA) до гръцкия град Комотини.
През септември 2024 г. общият показател на бизнес климата се понижава с 1.0 пункт спрямо предходния месец (от 23.5% на 22.5%) в резултат на по-неблагоприятния бизнес климат в сектор промишленост.
Миналата седмица централната банка на Великобритания остави без промяна основната си лихва на ниво от 5 на сто, след като през август я намали с четвърт процентен пункт от исторически рекордните 5,25 на сто.
Това е ключова стъпка, за да се гарантира, че газопроводът IGB може да поеме транспортирането на обеми природен газ, които ще станат достъпни за пазара след търговския старт на терминала за втечнен природен газ в Александруполис, планиран за 1-ви октомври 2024 г.
По този показател водеща сред страните от Евросъюза през този период е Нидерландия (83,7 на сто), а на последно място е Италия (66,8 на сто). Сред страните от Евросъюза най-съществено нарастването на броя на заетите през този период е отчетено в Естония (+1 процентен пункт), Литва (+0,9 процентни пункта) и Чехия (+0,8 процентни пункта).
Всеки пети хърватин (20%) пие вино поне веднъж седмично, което е с 1 процентен пункт по-малко от предишното проучване, докато броят на тези, които пият вино поне веднъж месечно, се е увеличил с 2 процентни пункта до 22%.