АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Турският министър на транспорта и инфраструктурата Абдулкадир Уралоглу открои приноса, който проектът за изграждане на втори железопътен граничен преход между Турция и България ще окаже за увеличаване на капацитета на товарния транспорт между Изтока и Запада, съобщава турската телевизия Йирми дьорт (24 TV).
Има дървесина, която застоява по складовете на фирмите преработватели. Това се наблюдава в района на общините Смолян, Златоград, Неделино. Местните фирми нямат пазари, с каквито разполагат колегите им от Пазарджишкия регион и района на Доспат и Борино, където дървесината е по-качествена и има по-голямо търсене.
Работи се за изграждане на втори жп преход между България-Турция, който да поеме част от трафика по това направление. В момента се извършва прединвестиционно проучване за новия граничен жп преход Ямбол – Елхово – Лесово, така че и този проект вече е в ход.
По този повод беше заявено, че предстои скоро да започне работа по техническите детайли на проекта за втори граничен жп преход между двете държави. През юни беше подписан меморандум за разбирателство за реализирането му. „Пускането в действие на още един железопътен преход ще облекчи трафика през съществуващия пункт Свиленград – Капъкуле и ще привлече още повече товари към региона“, коментира министърът.
Мерките, които служебното правителство предприе за облекчаване на трафика по границите, водят до спестяване на 2 млрд. лв. годишно на български, турски и европейски фирми. През 2022 г. през граничен пункт Капитан Андреево са преминали около 1 млн. тежкотоварни камиони. Това прави общата ни граница с Турция една от най-натоварените в света.
С изпълнението на проекта транзитният трафик ще се изведе извън града и ще се улесни пътуването към бъдещия граничен контролно-пропускателен пункт Рудозем - Ксанти. Индикативната стойност на поръчката е 4 300 000 лв. без ДДС.
По този начин ще се осигури още една пътна връзка със Северна Македония освен действащите три – ГКПП „Гюешево“, ГКПП „Логодаж“ и ГКПП „Златарево“. Отсечката ще е от отбивката за с. Колибите до бъдещия граничен контролно-пропускателен пункт.
Лимоните със съдържание на остатъчни вещества от пестициди, задържани при граничен контрол са 434 тона. Граничният контрол не е допуснал също 163 тона лешници и 97 тона фъстъци, заради установено съдържание на микотоксини.
Сред приоритетните обекти е изграждането на новия граничен пункт „Клепало“, между общините Струмяни и Берово, за който специално са отделени средства, като по този начин ще има още една пътна връзка за развитие на двустранните отношения.
От 15 март се възстановява и граничната контролно-пропускателна дейност на службите от задължителния граничен контрол на подпункт ГКПП „Силистра-Ферибот“.