EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Гранични проекти България & Македония

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Гранични проекти България & Македония

mail11:33 | 28.01.2019прегледи 3603 коментарикоментари 0


Нови близо 14 млн. лв. ще бъдат инвестирани за развитие на пограничния регион между България и Македония. Това стана ясно на шестия Съвместен комитет за наблюдение на Програмата за трансгранично сътрудничество, който се проведе в гр. Берово, Македония, съобщи пресцентърът на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Форумът бе председателстван от зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова и Миелма Мехмети - Петерсен от македонското министерство на местното самоуправление. Сред официалните гости на комитета бяха Гилеш Кител - представител на ГД "Регионална и градска политика" в ЕК, и Никола Бертолини - ръководител на отдела за сътрудничество на Делегацията на ЕК в Скопие. Средствата се отпускат от Министерството на регионалното развитие и благоустройството по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ-ИПП България - Македония 2014 - 2020 г.

Комитетът одобри финансирането на 17 проекта в областта на развитието на туризма, опазването на околната среда и подобряване на конкурентоспособността, чиято реализацията ще допринесе най-много за изпълнение на индикаторите на програмата и ще има траен ефект върху трансграничния регион. Те бяха определени като най-добрите между подадените 162 предложения в рамките на втората покана. За първи път за улесняване на кандидатите и ускоряване на процеса на оценка кандидатстването по програмата се осъществи изцяло по електронен път."Граничните региони изпитват свои характерни трудности и допълнителни предизвикателства. Програмата за трансгранично сътрудничество позволява да работим заедно като съседи, за да развиваме своя потенциал, не само за да направим територията привлекателна, но и да повишаваме качеството на живот на хората от двете страни на границата чрез политика на балансираност и преодоляване на различията в социално-икономическо отношение", отбеляза зам.-министър Николова. "Програмата е пример как институциите и организациите от двете страни на границата продължават да търсят и намират ефективни и устойчиви решения на специфичните за региона проблеми, както и да поддържат и развиват успешни партньорства", допълни още заместник-министърът.

Сред одобрените проекти за развитие на туризма са: "Културен мост през вековете" на Народно читалище "Георги Тодоров" и Център за развитие на източен планов регион - Македония на стойност от малко над 800 хил. лв. Вторият проект е "Опазване на духовните светилища в Струмица и Кюстендил" на стойност близо 1 млн. лв. Близо 200 хил. лв. получават по проект за развитие на културния туризъм Търговско-промишлената палата в Кюстендил и Фондация за малки и средни предприятия в Куманово. Одобрен бе и проектът "Младите хора - новите промоутъри на културата в трансграничния регион на туристическо сдружение "Струмица" и Сдружение "Бизнес информационен и културен център" - Сандански. Близо 220 хил.лв. се отпускат за проекта "Младежите от България и Македония заедно с туризъм за по-добро здраве" на Фондация профилактика за здраве и Център за развитие на Североизточния планов регион в Македония. С близо 1 млн. лв. ще се финансира проект на общините Дупница и Куманово - "Обща история на културен мост отвъд границите". Над 1,1 млн. лв. получава и община Гоце Делчев за съвместен проект с Центъра за развитие на Източния планов район и др. Бяха одобрени и проекти по оста за конкурентоспособност.

Целият бюджет на програмата в периода до 2020 г. е над 37 млн. лв., които се влагат за засилване на трансграничното сътрудничество между хората и институциите в региона, за съвместно решаване на общите проблеми и оползотворяване на неизползвания потенциал по три оси, като достига до население от над 1 млн.души в двете държави.В рамките на Първата покана за набиране на проектни предложения по програмата, в периода 2015-2016 г., бяха одобрени 48 проекта за почти 20 млн.лв.В периода 2007 - 2013 г. в граничния регион бяха инвестирани близо 40 млн.лв., с които се финансираха 100 проекта. Единно бе мнението на участниците в комитета за успеха на програмата и необходимостта от увеличението на бюджета й в следващия програмен период. Кметове на общини и областни управители подчертаха, че благодарение на осигуреното финансиране са успели да реализират редица инфраструктурни проекти свързани с модернизация и ремонт на детски градини, паркове, обезопасяване на речни корита. Създадени са редица туристически продукти, които са довели до осезаем растеж на посетителите, което е създало поминък и ръст на икономиката в регионите.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg