EUR 1.9558
USD 1.7937
CHF 2.0785
GBP 2.3266
CNY 2.5281
you tube
mobile version

ГРАО: 6 514 917 души ще гласуват на местните избори

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ГРАО: 6 514 917 души ще гласуват на местните избори

mail12:30 | 21.10.2011прегледи 499 коментарикоментари 0


Общият брой на избирателите, български граждани, отпечатани в избирателните списъци за местните изборите, е 6 514 917, а за президентските избори – 6 933 748, съобщи МРРБ.
Право да избират общински съветници и кметове имат и гражданите на други държави-членки на Европейския съюз, които имат статут на продължително и постоянно пребиваване в страната. Броят на заявилите желание да упражнят това свое право и включени в избирателните списъци – част II граждани на други държави-членки на Европейския съюз е 248.
Общият брой избиратели, заличени от избирателните списъци, по информация на Министерство на външните работи, че са заявили желание да гласуват извън страната, е 32 390.
От избирателните списъци са заличени 7 430 лица по информация на ГД “Изпълнение на наказанията” към Министерство на правосъдието, че изтърпяват наказание “лишаване от свобода”.
От избирателните списъци за общински съветници и кметове са заличени 444 749 лица с настоящ адрес в чужбина към 22.06.2011 г.
Заличени от избирателните списъци по постоянен адрес и вписани в избирателните списъци по настоящ адрес за местните избори са 94 507 лица, а за президентските – 90 888.
Издадени са удостоверения за гласуване на друго място на 49 избиратели, които са заличени от избирателните списъци по постоянен адрес.
От избирателните списъци за президент и вицепрезидент на републиката по постоянен адрес са заличени 12 лица, поради издадени им удостоверения за гласуване в определено населено място.
След приключването на изборите на 23.10.2011 г. и балотажът на 30.10.2011 г. ГД “ГРАО” ще извърши проверка за двойно гласуване, съгласно чл.26, ал.1, т.41 от Изборния кодекс.
Във връзка със съпоставянето на данните от преброяването на населението и избирателните списъци Ви уведомяваме, че съгласно чл.4, ал.1 от Закона за преброяване на населението и жилищния фонд в Република България (ЗПНЖФРБ) през 2011 г. обект на преброяването са българските граждани, които живеят постоянно в Р България. Не са обект на преброяването българските граждани, напуснали страната преди 01.02.2010 г. и техните семейства (чл.5, т.1 от ЗПНЖФРБ), т.е. преброяването не обхваща всички български граждани.
Един от основните принципи при провеждане на преброяването е декларативността, т.е. гражданите имат свобода да посочват каквито данни решат и няма механизъм за проверка на тяхната достоверност.
Преброяването на населението е единствения начин да се установи каква част от регистрираните лица живеят към определен момент в дадено населено място. Една от основните цели на преброяването е въз основа на данните от него да бъдат извършени демографски, миграционни, социални и др. видове анализи за решаване на образователни (къде и колко училища да се построят), здравни (къде и колко болници са необходими), транспортни (какъв транспорт към кварталите и близките населени места са необходими) и др. проблеми на населението.
За разлика от ЗПНЖФРБ Законът за гражданската регистрация задължава в регистъра на населението да се вписват всички български граждани, независимо от местопребиваването им ( в Р България или чужбина), като гражданската регистрация на физическите лица в Р България се основава на актовете за тяхното гражданско състояние (чл.2, ал.1 от ЗГР), т.е. зад всеки запис на лице в регистрите стои официален писмен документ, а не твърдение (както при преброяването). Всяко раждане или смърт на български гражданин се отразява в регистрите срещу документ (без такъв отразяването е невъзможно), т.е. това са писмени документи с доказателствена сила.
От гореизложеното е видно, че разликите в целите и методите при преброяването (това е анкетния метод) и при гражданската регистрация (вписване срещу документ) предполагат и разлика в данните, отчитани с различните методики – около 7,4 млн. са преброените български граждани, а в регистъра на населението фигурират около 8,5 млн. живи български граждани, живеещи у нас и в чужбина.
Става ясно, че преброяването на населението няма релация с избирателните списъци, тъй като същите не се съставят на базата на данни от преброяването, а въз основа на регистъра на населението.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 5977