АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


"Икономист" се опитва да направи някои изчисления. Започва се със стойността на брутния вътрешен продукт (БВП) на Гренландия, който през 2021 г. е 3 милиарда долара, тоест капка в морето спрямо над 27,3 трилиона долара на САЩ.


Гренландия е икономика с малко под 60 хиляди души. Тя е съсредоточена главно около риболовната индустрия и разрастващия се туристически сектор, но има и известна минна дейност.


Редкоземните елементи са група от минерали, които се използват в производството на електрически превозни средства, вятърни турбини, електроника, роботи и други машини. Понастоящем Китай доминира глобалното производство, преработвайки около 85 на сто от световните редкоземни елементи, но неимоверно увеличилото се търсене подтиква компаниите да търсят и други източници.


Законът включва и опцията за забрана на проучване на други радиоактивни минерали като торий. Китай е водещият световен производител на редкоземни елементи, група от 17 специализирани минерали.


В региона живеят около половин милион граждани на ЕС от Финландия, Швеция и Дания, като се вземе предвид, че жителите на Гренландия са датски граждани.


Гренландия, както и Фарьорските острови, официално е част от кралство Дания, но до голяма степен е автономна. Лявата власт в Гренландия (дошла на власт след неотдавнашните избори) охлади ентусиазма и на минни компании, които искаха да разработват богатите залежи от редки метали.


Защо Гренландия принадлежи на Дания? Най-големият остров в света крие редица интересни тайни. Едно време там е имало гъсти гори, а под ледовете му се крият богати суровинни залежи. Какво още се знае за Гренландия?


Президентът на САЩ Доналд Тръмп обмисля идеята да закупи Гренландия – най-големият остров в света, който принадлежи на Дания, пише „Уол Стрийт Джърнъл” (Wall Street Journal), като се позовава на информирани източници в Белия дом.


С отмяната на действащата от десетилетия забрана ползващият се със самоуправление датски район се отваря за инвеститорите от Австралия до Китай.