АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Екологичната организация сложи край на протеста си срещу планираното извличане на природен газ край нидерландското и германското крайбрежие на Северно море след решение по въпроса на съд в Амстердам, който постанови в полза на нидерландската енергийна компания One-Days.


Британски пластмасови отпадъци се изнасят в Турция, където незаконно се изхвърлят или се изгарят, сочи доклад на „Грийнпийс“, цитиран от Би Би Си. Около 40% от британските пластмасовите отпадъци или 210 000 тона са били транспортирани до Турция миналата година.


Така се финансират централи, които работят на въглища, газ и ядрена енергия, под формата на т.нар. разполагаеми мощности, това показва анализът на данните, събрани от европейския офис на „Грийнпийс“.


-Русия произвежда 70 милиона тона отпадъци на година според оценките на екологичната организация Грийнпийс. В около 100 руски града няма разделно събиране и повечето отпадъци от десетилетия се трупат в сметища, които са все по-замърсяващи.


Разследване на „Грийнпийс“-България, проведено през последните месеци, се опитва да анализира феномена в българската енергийна система и икономика – „Христо Ковачки“. Фокусът на доклада „Финансовите мини“ попада върху фирмите, които изграждат енергийния му бизнес.


Форум „Енергийни граждани в Европа – къде сме ние?“ се проведе в Дома на Европа в София с участието на представители на Грийнпийс България, МРРБ, Българска соларна асоциация и др.


На форум на Г20 организацията „Грийнпийс“ призова за решение на острия проблем със замърсяването на моретата с пластмаса, дори крайни мерки като нейната забрана.


За да привлекат вниманието на хората към проблема с лошото качество на въздуха, „Грийнпийс“-България създадоха устройство, който позволява на потребителите да измерват нивата на прах и фини прахови частици в районите, в които живеят.


„Грийнпийс“- България представи онлайн платформата за екологично земеделие bg.farmers2farmers.org. С нея организацията цели да улесни споделянето на екологични земеделски практики и общуването между фермери с отговорно отношение към опазването на околната среда.


„Ако европейците трябва да вярват на обещанията на Малмстрьом, най-добре би било ЕС да публикува най-новите консолидирани глави с ясни доказателства, че Комисията предлага по-висока защита на околната среда и на потребителите в TTIP.“