АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тази година в конкурса за „Златен ритон“ бяха представени бели вина от стари реколти с изключително качество, на световно ниво. Тези вина се отличават с уникален характер, дълбочина и стил, като отразяват вниманието и майсторството на винарите, които са ги създали.


През 2023 г. в България са произведени почти 111 милиона литра вино от прясно грозде, пенливи вина от прясно грозде, вермути и други ароматни вина, а са продадени 72,4 милиона литра от божествената напитка.


Парижкият салон на виното "Уайн Перис" ( Wine Paris) отвори врати на фона на заплахата от нови американски мита върху този силно зависим от износа сектор. На шестото издание на салона около 5300 изложители на вина и спиртни напитки от цял свят представят своите продукти и тероар. До сряда се очакват около 50 000 посетители.


България се представя на международното събитие за 34-ти път със собствен щанд, като на площ от 143 кв. м ще бъдат изложени стоки на 14 родни производители - млечни и месни продукти, подправки, вина, биопродукти, пчелен мед, растителни масла и продукти с българско розово масло.


В края на месеца на официална церемония ще бъде обявен най-добрият винар, произвел вино от реколта 2024 г. В конкурса се включиха производители на червено, бяло, розе, пелин и плодово вино от реколта 2024 г. Пробите ще бъдат оценени от УХТ - Пловдив, ИАЛВ - София и Пловдив и от Винарска изба - Асеновград.


В миналогодишното издание на конкурса "Най-добро домашно вино" повече от 50 проби бяха предадени за оценка от професионална дегустационна комисия. На първо място при червените вина бе отличен Костадин Колев с вино сорт Сира. Най-доброто бяло вино, според журито, е Тамянката на Георги Бараболов. Мехмед Бошнак бе определен на първо място в категорията розе с вино сорт Рубин.


Десислава Николова разказа, че е стигнала до този извод, след като провела дегустация "на сляпо" с около сто души в Дижон, използвайки близо десет кашона с четири български вина. Това било част от работата ѝ за магистърска степен по мениджмънт за вино и спиртни напитки в Бургундското училище по бизнес.


Общият брой на участниците в "Дефиле на младото вино" 2024 г. е 65, сред които най-добрите производители на вина и вкусни храни, като новите фирми сред тях са 5. Тази година винопроизводителите са с рекорден брой – 51. Това отбеляза инж. Любозар Фратев, председател на съвета по туризъм на гр. Пловдив и основен организатор на събитието.


Засегнати са всички видове вина, както и тези, предназначени за дестилираната спиртна напитка "О дьо ви" (плодова ракия, направена от плодове, различни от грозде, която се произвежда чрез ферментация и двойна дестилация - Еau de vie). Шампанското регистрира най-резкия спад в производството сред големите винопроизводителни региони.


Традиционни зеленчукови консерви - лютеници, айвари, сосове със 100% естествени съставки, без добавена захар и консерванти; плодови нектари, сокове и компоти от праскови, сливи, кайсии, ягоди и вишни, медовина, биовино от арония, вино от черен бъз и плодови вина от малини и череши привлече посетители и търговци.