АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Десислава Николова разказа, че е стигнала до този извод, след като провела дегустация "на сляпо" с около сто души в Дижон, използвайки близо десет кашона с четири български вина. Това било част от работата ѝ за магистърска степен по мениджмънт за вино и спиртни напитки в Бургундското училище по бизнес.
Общият брой на участниците в "Дефиле на младото вино" 2024 г. е 65, сред които най-добрите производители на вина и вкусни храни, като новите фирми сред тях са 5. Тази година винопроизводителите са с рекорден брой – 51. Това отбеляза инж. Любозар Фратев, председател на съвета по туризъм на гр. Пловдив и основен организатор на събитието.
Засегнати са всички видове вина, както и тези, предназначени за дестилираната спиртна напитка "О дьо ви" (плодова ракия, направена от плодове, различни от грозде, която се произвежда чрез ферментация и двойна дестилация - Еau de vie). Шампанското регистрира най-резкия спад в производството сред големите винопроизводителни региони.
Традиционни зеленчукови консерви - лютеници, айвари, сосове със 100% естествени съставки, без добавена захар и консерванти; плодови нектари, сокове и компоти от праскови, сливи, кайсии, ягоди и вишни, медовина, биовино от арония, вино от черен бъз и плодови вина от малини и череши привлече посетители и търговци.
В рамките на инициативата ще бъде представена и изложба с традиционни и нови десертни сортове грозде. Тя се организира за първи път съвместно с Аграрния университет в Пловдив, Института по земеделие и семезнание "Образцов чифлик" в Русе и Института по земеделие в Кюстендил. Посетителите ще имат възможност да дегустират и вина от сорт "Рубин" от различни производители.
Наред с традиционните храни, сокове, мармалади, вина и безалкохолни напитки, част от изложението ще бъдат модерни машини, техники, технологии, малинокомбайни, системи за поливане, нови сортове и други, пряко свързани с производството на ягодоплодни.
Производителите на хранителни продукти представиха различни видове мед, пчелен прашец, билкови чайове, млечни продукти, конфитюри и сладка, а винопроизводители се включиха със селекция от вина.
В момента се обсъжда въпросът за квотите на руско вино в кафенета и ресторанти. Първоначално квотата ще бъде между 10 и 20 на сто, което с времето може да се увеличи.
Делът на розето се увеличава от 13 на 16 на сто през 2023 г. спрямо предходната, посочва говорителят на института Ернст Бушер. Делът на червените вина спада до 18 на сто, а както и през предходната година две трети от вината, произведени в Германия, са бели.
Рaзлични видове вина, кафе, шоколад, комбуча (ферментирала напитка на основата на чай - бел. ред.), протеинови барчета, оцет и натурални сокове, млечни и веган продукти ще бъдат демонстрирани в рамките на изложението.