АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Гръцкото евро най-скъпо
Ако Гърция имаше своя валута, нейният справедлив крус би бил 0,97 долара, а не 1,34 долара както е сега в състава на еврото, изчисли Центърът за макроикономически изследвания /ЦМИ/ на "Сбербанк". Надценени са валутите не само на страните от Южна Европа, но и еврото като цяло, пише авторитетният руски бизнес вестник "Ведомости".
Гръцкото евро е най-скъпата валута сред валутите на 22 развити страни, разкри ЦМИ, изчислявайки с колко реалният курс на валутите се разминава с тяхната равновесна стойност. Обратно е положението в Германия и Франция, където еврото е подценено с 5%, а най-евтиното евро – в Белгия /подценено с 6,8%/. Ако курсовете бяха равновесни, то днешното евро би струвало 1,23 гръцко и 0,92 германско.
Валутите на еврозоната, според изчисленията на ЦМИ, като цяло са надценени с 5,5%: през октомври при пазарен курс 1,36 долара, равновесният е бил 1,22 долара.
Курсът на долара е занижен с 10,6%, а най-много с 15% е подценен британският паунд и шведската крона /изчисленията са на база данни към октомври 2011/.
Нивото на чуждестранни активи на Гърция, Португалия и Испания е такова, че техните валути трябва да бъдат по-евтини с 9,5, 17,8 и 15,5% съответно. Италианското евро е надценено с 6,1%, ирландското – с 9,7%. При Германия, един от най-големите световни кредитори, е обратното, чуждестранните активи са прекалено много за текущия курс.
Проблемът може да бъде решен не само с девалвация, но и с инфлация. Ако трябва да се спаси еврозоната, остава само един начин – изкупуване на държавните дългове от Европейската централна банка, което в бъдеще ще доведе до по-висока в сравнение с периферийна Европа инфлация в "сърцето" на еврозоната и съответно укрепването на реалните курсове на тези страни, смята Юдаева.
"Корекцията ще се осъществи за сметка на инфлацията в Германия, а не на дефлацията в Гърция", уточни тя. В момента европейските власти основно са се концентрирали върху бюджетните въпроси, докато структурният проблем на еврозоната е друг – в платежните баланси, допълва Юдаева. Излишъкът по текущата сметка на Германия /182 милиарда евро/ е съпоставим с дефицита на цялата европейска периферия, това прилича на дисбаланса между Китай и САЩ: единият спестява и изнася, другият – заема и консумира. За поправяне на ситуацията Германия трябва повече да внася, а периферията – повече да изнася. "Германия не трябва да съкращава своя бюджетен дефицит, а напротив да увеличи потреблението. Но вместо решения на структурните проблеми е поет курс, който навремето доведе до унищожаването на "златния стандарт", заяви Юдаева.
Обменният курс 1,4 долара за евро е нисък за силния износител Германия, но недостижим за южната периферия, но заради това, че общата цена на еврото трябва да спазва някакъв баланс между Севера и Юга, този курс може да бъде приет за разумен, макар че не си струва да се разчита на неговата стабилност, а още повече укрепване, писа за "Проджект Синдикат" професорът от Харвард Кенет Рогоф. Вариантът с изкупуване на държавни облигации на проблемните страни от ЕЦБ е ефективен в краткосрочен план, смята той. "Ако рисковете от фалит на една държава стана реалност, ще се наложи рекапитализация на самата ЕЦБ", категоричен е професор Рогоф. /БГНЕС
Tweet |
|