АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сред страните от ЕС през 2022 г. най-малък е бил приносът на компаниите под чуждестранен контрол в икономиката на Франция (16 процента), следвана от Германия и Италия (по 17 процента).
Сред основните страни производителки на вино в Европейския съюз (ЕС) Франция, Германия и Португалия регистрират спад в производството в сравнение с 2023 г., с понижения съответно от 21,7 на сто, 8,7 на сто и 7,9 на сто. Обратно, Италия и Испания отчитат ръст от 7 и 17,6 процента.
Законовите регулации и изисквания за въвеждане на ESG* политики и активности сред българския бизнес, са основният фактор, който кара компаниите да стават по-устойчиви и да се интересуват от темата. Това посочват 44% от фирмите, участвали в първото голямо и цялостно проучване по темата корпоративна устойчивости у нас.
Близо половината от всички производствени компании (47,7 на сто), участвали в допитването през октомври, съобщават за липса на поръчки. Най-засегнати са фирмите от основните производствени сектори като машиностроене, металургия и електротехническа промишленост.
Средно на ден се регистрират над 220 000 прегледа в електронен формат от близо 14 500 лекарски практики, а денталните прегледи, регистрирани в системата надхвърлят 3.7 млн.
Новите колесни трактори, регистрирани от началото на годината, са 828. Това означава 156 трактора по-малко спрямо същия период на миналата година, което отговаря на намаление с 15,85 процента.
Премиерът Андрей Пленкович обясни, че благодарение на повишения кредитен рейтинг „гражданите, компаниите и фирмите могат да очакват по-ниски лихвени проценти при взимане на заеми“ и „по-добри условия на пазара“.
Недостигът на специалисти принуждава фирмите да наемат хора, които да обучават изцяло или да разчитат на пенсионирани технолози.
Енергийните министри на Гърция, България и Румъния предприемат съвместна инициатива с цел създаване на постоянен механизъм за намеса, когато се регистрират екстремни цени, поради отрязването на Югоизточна Европа от останалата част от европейския енергиен пазар.
Пазарът на лаптопите е необятен – фирмите предлагат продукти с разнообразни характеристики. Най-общо по ценови категории лаптопите могат да бъдат разделени на три – бюджетни лаптопи до около 1000 лв., лаптопи на средна цена за пазара – около 1500 лв. И висок клас лаптопи - над 2000 лв.